5 najważniejszych umiejętności, dzięki którym wyróżnisz się na rynku pracy

5 najważniejszych umiejętności, dzięki którym wyróżnisz się na rynku pracy

22 marca 2023

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy nie chodzi tylko o posiadanie niezbędnych kwalifikacji czy umiejętności technicznych. Pracodawcy poszukują również kandydatów, którzy posiadają szereg kompetencji miękkich, a przede wszystkim znają języki obce.

Oto 5 najważniejszych umiejętności, dzięki którym wyróżnisz się na rynku pracy, a także podpowiedzi, jak najskuteczniej nad nimi pracować.


Umiejętności komunikacyjne

 

Zdolność do efektywnego komunikowania się ze współpracownikami i klientami jest kluczem do budowania silnych relacji i osiągania celów biznesowych. Dotyczy to nie tylko komunikacji werbalnej, ale również pisemnej, w tym poczty elektronicznej czy innych form komunikacji cyfrowej.

Jak poprawić umiejętności komunikacyjne?

  • Używaj pozytywnej mowy ciała (np. utrzymywanie kontaktu wzrokowego), zwracaj uwagę na ton głosu, wyrażaj swoje myśli i opinie w sposób jasny i zwięzły, a także starannie dobieraj słowa, aby uniknąć nieporozumień.
  • Ćwicz aktywne słuchanie poprzez poświęcenie pełnej uwagi mówcy i odpowiednie reagowanie. Zachowaj spokój i opanowanie podczas trudnych rozmów; staraj się znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia oraz rozwiązanie korzystne dla obu stron.
  • Korzystaj z narzędzi do sprawdzania gramatyki i pisowni – w XXI wieku nawet osoby z dysleksją mają z górki!
  • Czerp z doświadczenia innych: w sieci nie brak ebooków, artykułów i wideo. Pojawia się też coraz więcej darmowych kursów online lub warsztatów, dzięki którym dowiesz się więcej o różnych stylach komunikacji i jak się do nich dostosować.
  • Nie bój się prosić innych o feedback – to pomoże Ci zidentyfikować w swoim stylu komunikacji obszary do poprawy.

Umiejętności przywódcze

 

Pracodawcy cenią osoby, które posiadają silne umiejętności przywódcze, nawet jeśli nie pełnią funkcji kierowniczych. Co one obejmują? Umiejętność do inspirowania i motywowania innych, branie odpowiedzialności za swoje działania oraz zdolność do podejmowania decyzji pod presją, np. czasu (pamiętaj: często „zrobione” jest lepsze od „perfekcyjnego”).

 

Jak podnieść kompetencje przywódcze?

  • Buduj silne relacje z członkami zespołu poprzez skuteczną komunikację i okazywanie uznania dla ich wkładu. Jeśli pracujesz w grupie to pamiętaj, aby wyznaczacz jasne cele i oczekiwania dla siebie, ale też wobec swojego zespołu. Udzielanie regularnych informacji zwrotnych pomoże Ci upewnić się, że wszyscy są na właściwej drodze.
  • Przyjmuj zmiany i skutecznie nimi zarządzaj, wykazując się umiejętnością adaptacji i proaktywnością w reagowaniu na zmieniające się okoliczności. Co ważne: praktykuj delegowanie zadań – robienie wszystkiego samemu prowadzi do wypalenia zawodowego, a zrzucanie wszystkiego na innych grozi detronizacją. Warto szukać złotego środka!
  • Zgłaszanie się na ochotnika na stanowiska kierownicze w organizacjach studenckich to świetny start, który przybliży Ci rolę lidera  – wszak bycie przewodniczącym samorządu czy koła naukowego, to nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim wyzwania; a każdy mały sukces buduje w Tobie pewność siebie.
  • Wspieranie kultury kreatywności i innowacyjności poprzez zachęcanie do nowych pomysłów i podejść to ważna umiejętność, niezależnie od tego czy jesteś szeregowym pracownikiem czy szefem.

 

Umiejętność rozwiązywania problemów

 

Umiesz myśleć krytycznie i rozwiązywać problemy w kreatywny sposób? Analizowania sytuacji, określanie potencjalnych rozwiązań czy podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych informacji – to coś, co doceni pracodawca w każdej branży.

Jak skutecznie rozwiązywać problemy?

 

  • Wyrobić sobie nawyk oceniania każdego potencjalnego rozwiązania w sposób obiektywny, ważąc „za” i „przeciw”, zastanawiając się nad potencjalnymi konsekwencjami każdej opcji.
  • Wybrać najlepsze rozwiązanie w oparciu o dostępne informacje i pożądany rezultat to za mało. Zadbaj o wdrożenie wybranego rozwiązania poprzez opracowanie planu działania.
  • Monitoruj rezultaty rozwiązania, zbierając informacje zwrotne i oceniając, czy osiągnęło ono pożądany rezultat.
  • Pojawił się naprawdę duży problem? Najważniejsze jest jego określenie i zdefiniowanie w sposób jasny, poprzez rozbicie go na części składowe. W wygenerowaniu szeregu możliwych rozwiązań mogą pomóc Ci inni – zorganizuj burzę mózgów; rozważenie różnych perspektyw pomaga uniknąć problemów!

 

 

Umiejętności językowe

 

W dzisiejszej globalnej gospodarce znajomość więcej niż jednego języka staje się coraz ważniejsza. Bycie dwujęzycznym lub wielojęzycznym może dać Ci przewagę na rynku pracy, zwłaszcza jeśli szukasz pracy w międzynarodowej firmie lub w dziedzinie, która wymaga interakcji z nieanglojęzycznymi klientami lub klientami.

 

Jak efektywnie uczyć się języka obecego?

 

  • Wybierasz studia?
    Postaw na te, które w swoim programie kładą nacisk na naukę co najmniej jednego języka obcego. W Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych na kierunku Business&Languages możesz uczyć się aż dwóch języków obcych. Wykładowym językiem jest angielski, do studiowania na tym kierunku wystarczy jego znajomość na poziomie B1 (o czym świadczy zdane świadectwo maturalne z przedmiotu j. angielski na poziomie podstawowym). Na pierwszym semestrze student podnosi kompetencje biznesowego języka angielskiego do poziomu C1 (240 h), a dodatkowo uczy się drugiego języka obcego (do wyboru m.in. niemiecki, szwedzki, hiszpański, francuski).
  • Zanurz się w języku
    Spróbuj wystawić się na działanie języka w jak największym stopniu. Myślisz, że nie masz czasu? Oglądaj programy telewizyjne i filmy w języku obcym – to pomoże Ci się zrelaksować, a jednocześnie osłuchać. Polecamy również muzykę, podcasty i książki; choć te wymagają większego skupienia.
  • Ćwicz regularnie!
    Konsekwentna praktyka jest niezbędna do nauki języka. Wyznacz sobie przynajmniej 3 dni w tygodniu. To nie musi być godzina spędzona z native speakerem. Możesz przecież używać aplikacji do nauki języka, fiszek lub samodzielnie przygotowanych karteczek, które pomogą Ci zapamiętać słownictwo.
  • Skorzystaj z programu Erasmus+
    Mogą to zrobić zarówno studenci, jak i absolwenci. Zgłoś się do naszej koordynatorki (pokój 21) lub zerknij tutaj po więcej szczegółów.

Umiejętność zarządzania czasem

 

Umiejętność efektywnego zarządzania swoim czasem jest kluczowa w każdej pracy, ale i poza nią. Pracodawcy szukają osób, które potrafią ustalać priorytety zadań, dotrzymywać terminów i pracować wydajnie, aby wykonać zadania.

 

Jak lepiej zarządzać swoim czasem?

  • Studiuj dualnie!
    Program obejmuje niezbędny zakres wiedzy teoretycznej zdobywanej na uczelni w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i laboratoriów oraz staż zawodowy odbywany w partnerskiej firmie. Studia trwają 6 semestrów. Staż rozpoczyna się po 1 roku studiów. Na stacjonarnych studiach dualnych można w tygodniu 2 dni studiować, a 3 dni pracować. Weekendy pozostają na życie studenckie!
  • Planuj swoje zadania.
    Przygotowanie listy zadań, które musisz zrobić w ciągu dnia lub tygodnia, jest naprawdę pomocne. Dzięki temu będziesz mieć wyraźny obraz tego, co musisz zrobić i unikniesz zapominania o ważnych rzeczach.
  • Ustal priorytety.
    Określ, które zadania są najważniejsze i skup się na ich wykonaniu najpierw. Tym samym zapobiegniesz przeciążeniu się mniej istotnymi zadaniami, a przed wszystkim zaoszczędzisz czas na to, co najważniejsze.
  • Wykorzystaj technologie!
    Aplikacje i narzędzia do planowania i zarządzania czasem, takie jak elektroniczne kalendarze i listy zadań. Wszystko będzie pod ręką, a do tego wejdziesz na wyższy poziom śledzeniu i monitorowaniu postępu swoich zadań.

W kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, zdobywanie nowych umiejętności staje się kluczowe dla studentów. Warto jednak pamiętać, że oprócz rozwijania umiejętności technicznych i miękkich, ważne jest także dostosowanie się do nowoczesnych form pracy. Praca zdalna to świetna okazja, aby wykorzystać swoje umiejętności w praktyce i zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Portale takie jak Jooble oferują szeroki wybór ofert pracy zdalnej, które mogą być idealne dla studentów poszukujących elastycznych możliwości zarobkowych. Dzięki temu można łatwo znaleźć pracę, która nie tylko odpowiada naszym kompetencjom, ale także umożliwia dopasowanie godzin pracy do nauki. Sprawdź oferty pracy zdalnej dla studentów na Jooble i otwórz sobie nowe ścieżki kariery!

Podsumowując: połączenie umiejętności językowych z umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikacja, przywództwo, rozwiązywanie problemów i zarządzanie czasem, może pomóc Ci wyróżnić się na rynku pracy i zwiększyć szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Rozwijając te umiejętności, możesz stać się cennym nabytkiem dla każdego pracodawcy i odróżnić się od innych kandydatów, którzy mogą mieć jedynie kwalifikacje techniczne.