Czasopismo indeksowane jest w krajowych oraz zagranicznych bazach (MOST wiedzy, CEJSH, BazEkon, Index Copernicus, Google Scholar, Erich +). Dzięki temu artykuły zyskują swych odbiorców w całej Europie. Wśród wszystkich autorów znaczną grupę stanowią naukowcy z Trójmiasta, poruszający częstokroć najbliższą im – lokalną problematykę.
„Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo”
Czasopismo „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo” wydajemy od 2012 roku, w cyklu półrocznym. Obejmuje ono trzy działy tematyczne, poświęcone zagadnieniom z dziedzin:
W skład każdego numeru wchodzą oryginalne, niepublikowane wcześniej artykuły naukowe i opracowania o charakterze projektowym. Publikujemy zarówno w języku polskim, jak i po angielsku. Czasopismo znajduje się na liście MEiN (20 pkt.).
Chcesz dołączyć do grona autorów?
Serdecznie zapraszamy do wysyłania artykułów, które miałyby znaleźć się w czasopiśmie Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych – „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo”. Nabór jest prowadzony w sposób ciągły. Teksty do druku należy składać do sekretarza czasopisma, mgr Joanny Grott (joanna.grott@sopocka.edu.pl lub journal@sopocka.edu.pl) Teksty powinny zostać przygotowane zgodnie z obowiązującymi wymogami redakcyjnymi.
Czasopismo „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo” oferuje dostęp do treści w systemie Open Access na zasadach licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0) tj. Uznanie autorstwa –Użycie niekomercyjne –Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe. Przesłanie artykułu do redakcji oznacza, więc zgodę na jego udostępnienie na tej licencji. Aby zapoznać się z tekstem licencji, należy wejść na stronę Creative Commons (klik).
Czego potrzebujemy?
Wraz z wysyłanym artykułem dołącz skany podpisanych oświadczeń, m.in. o tym, że przedłożony do druku utwór jest pracą oryginalną, wcześniej niepublikowaną, jest wynikiem Twojej/zbiorowej twórczości i nie narusza praw autorskich innych osób. Ponadto Autorzy przedstawiają źródła finansowania artykułu oraz procentowy udział poszczególnych Autorów, którzy przyczynili się do napisania danego artykułu. Wysłanie artykułu redakcji Czasopisma jest równoważne ze zgodą na jego recenzowanie (w Czasopiśmie „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo” obowiązuje tzw. „podwójnie ślepa recenzja”).
Jak wygląda proces?
Sekretarz redakcji sprawdza zgodność otrzymanych prac z obowiązującymi zasadami formalnymi. Jeżeli istnieje konieczność sekretarz odsyła artykuł autorowi, wskazując elementy konieczne do poprawy. Następnie artykuł trafia do redaktora naczelnego i redaktorów naukowych, którzy wybierają 2 zewnętrznych recenzentów będących pracownikami naukowymi i przysyłają im go do oceny (bez danych autora). Sekretarz informuje autorów o wynikach recenzji i konieczności wprowadzenia ewentualnych poprawek. W redakcji czasopisma „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo” wykorzystywany jest program antyplagiatowy Plagiat pl.
Autorzy nie otrzymują wynagrodzenia za publikację – chyba że umowa stanowi inaczej. Każdemu Autorowi przysługują 2 bezpłatne egzemplarze autorskie czasopisma. Ostatni krok to opłata redakcyjna, która wynosi 200 złotych. Prośbę o wystawienie faktury za opłatę publikacyjną prosimy kierować do redakcji w momencie dokonywania płatności.
Autorzy proszeni są o wpłaty na nr konta bankowego:
66 1500 1706 1217 0002 9325 0000
BZ WBK SA
II Odział Sopot
Chopina 6, Sopot 81-752
Uwaga!
Z opłaty za publikację zwolnieni są aktualni pracownicy oraz studenci Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
Rada naukowa, redakcja i recenzenci
Redaktorka naczelna:
Teresa Martyniuk – prof. dr hab., specjalizuje się w problematyce z zakresu różnych form ewidencji podatkowej, wyceny oraz ewidencji majątku trwałego, rachunku kosztów. Jest Autorem ok 200 publikacji. Jej główne opracowania to redakcja i współautorstwo Komentarza do ustawy o rachunkowości, „Rachunek amortyzacji środków trwałych w przedsiębiorstwie”, „Encyklopedia VAT. Ewidencja podatku od towarów i usług VAT”; „Formy ewidencji podatkowej małych podmiotów gospodarczych”; „Rachunek kosztów w praktyce”, „Rachunkowość przedsiębiorstw w szczególnych sytuacjach”. Prof. dr hab. T. Martyniuk powoływana była jako ekspert sejmowy rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości na zlecenie Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu w Warszawie. Prof. dr hab. Teresa Martyniuk była wieloletnim członkiem Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Komisji ds. Doskonalenia Zasad i Norm Rachunkowości przy SKwP w Warszawie.
Redaktorzy tematyczni:
dr Anna Szymczak
dr inż. arch. Grzegorz Pęczek
Sekretarzyni:
mgr Joanna Grott (kontakt na dole strony)
Rada Naukowa jest organem doradczym Redakcji. Opiniuje w kwestiach dotyczących kierunków rozwoju czasopisma oraz działań zmierzających do podniesienia jego jakości merytorycznej. Jej zadaniem jest również praca nad umiędzynarodowieniem czasopisma oraz dbałość o pozyskiwanie nowych Autorów.
Przewodnicząca Rady:
dr hab. Joanna Soszyńska-Budny, prof. SANS, Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Sopot University of Applied Sciences, Polska
Pozostali Członkowie:
Zasady dotyczące polityki redakcyjnej, autorów, redaktorów i recenzentów biorących udział w procesie wydawniczym określone zostały w Kodeksie etyki wydawniczej, wprowadzonym zgodnie z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics).
Procedura recenzji
W pierwszej kolejności artykuły poddawane są wstępnej selekcji dokonywanej przez Zespół Redakcyjny, a następnie anonimowo oceniane przez zewnętrznych Recenzentów.
Recenzent otrzymuje pełne teksty artykułów oraz obowiązujący formularz recenzji.
Recenzent określa w niej, poziom merytoryczny i naukowy danego artykułu oraz wskazuje kolejny etap związany z jego przyjęciem lub odrzuceniem.
Poszczególne artykuły: