Warunki rekrutacji I stopnia - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Dla kandydata
Warunki rekrutacji
Warunki rekrutacji I stopnia

Warunki rekrutacji I stopnia

Studia inżynierskie i studia licencjackie

Cieszymy się, że studia w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych budzą Twoje zainteresowanie! Nasze ekspertki pomagają bezproblemowo przejść przez proces rekrutacji, chętnie odpowiadając na wszystkie pytania. Najpierw jednak kilka najważniejszych informacji, które warto mieć pod ręką.

Rok akademicki zaczyna się 1 października, a kończy 30 września. Składa się z dwóch semestrów: zimowego (od października) i letniego (od lutego/marca). Aby przystąpić do procesu rekrutacyjnego nie trzeba czekać do wyników maturalnychrejestracja online rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 30 września lub zapełnienia limitu miejsc. Do dzieła!

warunki rekrutacji

Nasze warunki przyjęć na studia są niezwykle proste!

Kolejność zgłoszeń
Po starcie rekrutacji warto, jak najszybciej dostarczyć nam komplet dokumentów wygenerowanych z Internetowej Rejestracji Kandydata. Dzięki temu możemy dać gwarancję zarezerwowanego miejsca. Im później zgłaszają się kandydaci, tym mniejsze są szanse na wolne miejsce w grupie. Pamiętajmy, że maturę można dostarczyć później, po odebraniu wyników.
Brak limitu wiekowego
Na studia przyjmujemy zarówno świeżo upieczonych maturzystów, jak i starsze roczniki. Sopocka jest otwarta na każdego kandydata, niezależnie od tego, kiedy ostatnio zdawał egzamin dojrzałości 😊
Zdana matura na poziomie podstawowym
W przeciwieństwie do szkół publicznych nie mamy progów punktowych - nie rozliczamy Was z ilości zdobytych punktów z żadnego przedmiotu. Uważamy, że przejmowanie się wyborem przedmiotów jest zbędnym stresem 😊 Dlatego aplikując do nas można zdawać maturę z takich przedmiotów, z jakich tylko się chce i na poziomie (podstawa/rozszerzenie), który najbardziej odpowiada przyszłemu studentowi Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
Prezentacja czterech prac portfolio (na kierunki Architektura, Architektura wnętrz, Architektura krajobrazu lub Wzornictwo I stopnia)
To jedyne kierunki, na które nie decyduje kolejność zgłoszeń. Kluczem jest pozytywna ocena zdolności manualnych, a ta odbywa się na podstawie portfolio, które należy przynieść na miłą rozmowę kwalifikacyjną. Więcej o portfolio poniżej.
Kierunek wybrany? Świetnie! Czas na najważniejsze zadanie – rekrutację, którą przeprowadzamy szybko i prosto!

Rekrutacja krok po kroku:

 1. IRK – INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATA  to podstawowy krok, który należy zrobić, aby dołączyć do naszej akademickiej społeczności. To tutaj odbywa się rejestracja online. Po wpisaniu danych osobowych wybiera się kierunek studiów, a system generuje gotowe dokumenty rekrutacyjne.
 2. Opłata rekrutacyjna  należy ją wpłacić na podany w IRK numer konta. Co jeżeli wybrany kierunek się nie uruchomi? Spokojnie, to nie zdarza się często! Wyślij e-mail prośbą o zwrot należności, a pieniądze z powrotem trafią na Twoje konto. Psst… zajrzyj tutaj, może aktualnie mamy promocje 😊
 3. Aktualne zdjęcie  najlepiej poprosić fotografa o wykonanie takiego zdjęcia, jak do dowodu osobistego. Do dokumentów potrzebujemy jednej fotografii w formacie 3,5 x 4,5 cm, wykonanej frontem na białym tle. Jednocześnie prosimy o wgranie jej do IRK. Ważne, aby zdjęcia się nie różniły, tzn. by były jednakowe w wersji elektronicznej i papierowej.
 4. Dokumenty rekrutacyjne z perspektywy biura rekrutacji, jest to najbardziej pożądany element 😊 Jakie to dokumenty i skąd je wziąć? W IRK jest cała lista wygenerowanych dokumentów, wg. której należy je skompletować. Uwaga – maturę można dostarczyć później, po odebraniu wyników.
 5. Rozmowa kwalifikacyjna (na kierunki architektoniczne/projektowe) – interesuje tylko tych, którzy aplikowali na kierunki Architektura, Architektura wnętrz, Architektura krajobrazu lub Wzornictwo. Spotkanie odbywa się w przyjaznej i niesztampowej atmosferze. W jego trakcie należy zaprezentować komisji swoje portfolio, ale też przedstawić to, kim się jest (skąd czerpiesz inspirację itd.). Więcej o rozmowie niżej.
 6. Matura – po otrzymaniu upragnionego świadectwa dojrzałości prosimy o jak najszybsze dostarczenie go do biura rekrutacji. Na początek można je wgrać w formie skanu do IRK, ale okazanie oryginału (najpóźniej do 1 października) jest absolutnie niezbędne.
Dokumenty w komplecie? Sprawdź w jaki sposób możesz je do nas dostarczyć:

 

 • osobiście w biurze rekrutacji – pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości do sprawdzenia danych osobowych,
 • pocztą tradycyjną lub kurierem na adres uczelni,
 • pozostawienie zabezpieczonych (w zaklejonej kopercie) dokumentów na portierni w siedzibie SANS w Sopocie (jeśli odwiedzasz nas poza godzinami pracy biura rekrutacji)

SANS SOPOT
Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot

SANS CHOJNICE
Młodzieżowa 44, 89-604 Chojnice

 

Potrzebujesz pomocy?

Kandydatów, którzy wymagają specjalnej opieki zachęcamy do kontaktu z naszą rekruterką – wspólnie szukamy rozwiązań trudnych sytuacji. Więcej o ułatwieniach dla kandydatów i studentów z niepełnosprawnościami i/lub długotrwale chorych znajduje się tutaj.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA (Architektura, Architektura wnętrz, Architektura krajobrazu, Wzornictwo)

Rozmowa kwalifikacyjna to krótka i miła rozmowa, na której chcemy poznać, kim jest nasz kandydat i dowiedzieć się, jakie są jego predyspozycje do zawodu. Spotkanie z komisją kwalifikacyjną to przede wszystkim prezentacja portfolio i umotywowanie wyboru naszej uczelni oraz kierunku studiów.

Uwaga! W Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych nie ma testu z wiedzy i kilkugodzinnego egzaminu przy sztaludze, na którym tworzy się pracę od zera. Na rozmowę przynosi się gotowe portfolio, które można stworzyć bez presji czasu, w swoim domowym zaciszu.

Daty, które musisz znać (w przypadku podejścia do rozmowy pod koniec maja)
 • 21 maja 2024 – dostarczenie wszystkich dokumentów rekrutacyjnych (dostępne w IRK w szarej zakładce „Wydruki” – umowa, ankieta osobowa itp. – uwaga: maturę można dostarczyć w lipcu, po wynikach);
 • 22 maja 2024 – przesłanie portfolio w wersji elektronicznej (zdjęcia prac) na rekrutacja@sopocka.edu.pl; w przypadku przygotowania portfolio dodatkowego (max. 4 prace) – również prosimy o przesłanie zdjęć;
 • 27 i 29 maja 2024  – terminy rozmowy kwalifikacyjnej na kierunki Architektura i Architektura krajobrazu (poniedziałek – studia dzienne, środa – studia zaoczne);
 • 27 i 28 maja 2024 – terminy rozmowy kwalifikacyjnej na kierunki Architektura wnętrz i Wzornictwo (poniedziałek – studia dzienne, wtorek – studia zaoczne);
  Po dostarczeniu dokumentów i portfolio będziemy ustalać dokładny termin spotkania. Zapraszamy na umówioną z rekruterką datę i godzinę z oryginałami prac, a czekanie umilamy kawą i herbatą 🙂 (uwaga – jest to pierwszy termin rozmowy kwalifikacyjnej, kolejne odbędą się  w połowie lipca i pod koniec września – dokładne daty podamy w późniejszym terminie);
 • 31 maja 2024 – termin wyników punktacji. To moment, by sprawdzić na swoim koncie na IRK, czy jesteś zakwalifikowana/y!
Warunki portfolio

 

 1. Ilość i technika – cztery odręczne prace w formacie powyżej A4 – tylko tyle musi znajdować się w teczce kandydata. Na portfolio składają się 2 kolorowe prace w technice malarskiej i 2 czarno-białe w technice rysunkowej.
 2. Tematyka i styl portfolio tu panuje dowolność! Nie narzucamy tego, co mają pokazywać prace. Może to być martwa natura, krajobraz lub portret.
Zanim jednak umówimy się na rozmowę…

Wraz z kompletem dokumentów rekrutacyjnych należy dostarczyć do nas jeszcze:

 1. List motywacyjny – to w nim kandydat pisze, dlaczego wybiera dany kierunek i naszą Akademię. Zachęcamy, by dodać kilka zdań opisu siebie, swoich zainteresowań, inspiracji (także tych do powstania portfolio) oraz marzeń. List adresujesz do Dziekana Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki – dr inż. arch. Grzegorza Pęczka. Postaraj się, aby zajmował 1 stronę A4 i podpisz się własnoręcznie.
 2. Portfolio w obu wersjach prosimy o zrobienie wyraźnych zdjęć prac i przesłanie ich w wersji elektronicznej do naszej cyfrowej dokumentacji na adres rekrutacja@sopocka.edu.pl. Oryginały prac należy przynieść bezpośrednio na rozmowę.
 3. Oświadczenie o autorstwie portfolio – to dokument, który wygeneruje się w IRK, przy dokumentach rekrutacyjnych. Kandydat deklaruje w nim, że portfolio wykonał samodzielnie, co jest niezbędne do pomyślnej kwalifikacji 😊
 4. Potwierdzenie opłaty kwalifikacyjnej – należy wpłacić 150 zł na podany w IRK numer konta uczelni, wydrukować potwierdzenie przelewu i dołączyć je do kompletu dokumentów.
Portfolio dodatkowe – co to takiego?

 

Wiemy, że nie każdy czuje się w pełni dobrze w rysunku odręcznym. Jesteś kandydatem, któremu lepiej wychodzą prace w innych technikach lub za sprawą cyfrowych narzędzi? Nic straconego! W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz zaprezentować aż cztery wybrane prace dodatkowe np. z zakresu fotografii, grafiki 3D czy rzeźby. Dzięki temu pokażesz swoje pozostałe predyspozycje i zainteresowania. Oprócz ograniczenia ilości prac nie mamy tutaj żadnych dodatkowych warunków 😊

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
 • Każdy kandydat ma wyznaczoną indywidualną godzinę spotkania, by czuć się komfortowo. Należy stawić się na czas pod odpowiednią salą i czekać na wywołanie przez komisję. Na oczekujących czeka herbata…. i kawa – naturalne paliwo każdego architekta 🙂
 • Po wywołaniu kandydata przez komisję zachęcamy do tego, by wziąć głęboki oddech. Po wejściu do sali należy rozłożyć swoje cztery prace na stole.
 • Komisja rozpoczyna rozmowę w oparciu o wcześniej dostarczony przez kandydata list motywacyjny. Komisja będzie pytała o motywację do studiowania w Sopockiej i inspiracje związane z portfolio. Ważne, aby odpowiadać na pytania szczerze i spróbować wykazać też nieco inicjatywy w dialogu. Nie wymagamy ogromu wiedzy na start, ale dobrze wypadają Ci, którzy potrafią w rozmowę wpleć ciekawostkę, np.. o trendach w designie lub architekcie, którego cenią.
 • Po prezentacji portfolio jest czas na to, by pochwalić się czterema dodatkowymi pracami, o ile kandydat takie przygotował. Doświadczenie komisji jest naprawdę duże: pokazywano już rzeźby, makramy, projekty tatuaży i ręcznie wykonywane pocztówki. Lubimy kandydatów, którzy zaskakują!
 • Podczas rozmowy można otrzymać maksymalnie 100 punktów – w tym 30 punktów za rozmowę, a 70 punktów za portfolio.
 • Po wszystkim pozostało czekać na wyniki kwalifikacji, które pojawią się niebawem na IRK. Co w sytuacji, gdy komisja ma wątpliwość? O rozstrzygnięciu rozmowy kwalifikacyjnej może zadecydować wykonanie prostego zadania rysunkowego.
kontakt

Agnieszka Przywieczerska

Specjalistka ds. Promocji i Rekrutacji

EMAIL

rekrutacja@sopocka.edu.pl

NUMER TELEFONU 

(+48) 506 474 167

  Zostaw swój email, by uzyskać więcej informacji.

  Skip to content