Przedsiębiorczyni, orędowniczka transformacji cyfrowej i zrównoważonego biznesu opartego na wartościach. Wierzy w sprawczą moc różnorodności i głęboki sens rozwoju osobistego oraz mentoringu. Jest ambasadorką współpracy biznesu z nauką. Wspiera aktywizację zawodową kobiet, szczególnie w dziedzinach STEM. Zanim objęła stanowisko Dyrektor Generalnej w polskim oddziale Microsoft, przez 26 lat pozostawała związana z Siemensem w Polsce, gdzie przeszła ścieżkę od ekspertki w dziedzinie logistyki, przez dyrektor finansową, aż po CFO i CEO. Dominika Bettman jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego SGH w Warszawie i Advanced Management Program IESE w Barcelonie. Choć z natury jest humanistką, jej pasją są nowe technologie, o których napisała książkę – „Technologiczne magnolie”.
Pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej. Współpracuje z Fundacją Funduszu Pomocy Studentom (ekoKoalicja na rzecz ekoUczelni). Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019). W 2021 roku książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka” „Zostańcie z nami” (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). W sierpniu 2021 współprowadząca seminarium na Forum Europejskim w Alpbach.
pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Od 2017 jest również kierownikiem Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą UG. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2012 roku.Jest socjologiem, historykiem i antropologiem. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki Kaszub i Pomorza, a ponadto uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, polityki regionalnej, współczesnego społeczeństwa polskiego. Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz pełni funkcję sekretarza Komisji Kaszubskiej przy Stacji PAU w Gdańsku. Jest przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN (lata 2020-2023), a ponadto współzałożycielem i obecnie prezesem Instytutu Kaszubskiego. Należy również do kliku innych towarzystw naukowych: Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jest animatorem kultury, przewodniczącym Pomorskiej Rady Kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w radach muzealnych (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Gdańska), w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Kolegium Historyczno-Programowym Europejskiego Centrum Solidarności, Radzie Naukowej Biblioteki Elbląskiej, Radzie Fundacji „Kaszubski Uniwersytet Ludowy”, której przewodniczy oraz Radzie Programowej Fundacji „Wspólnota Gdańska”. Jest członkiem Rady Naukowej ds. regionalizmu przy Radzie Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Rady Konsultacyjnej przy Gdańskim Klubie Biznesu oraz Pomorskiego Forum Terytorialnego (od 2014- ustawowo powołane ciało doradcze Marszałka Województwa Pomorskiego w zakresie polityki regionalnej). Do 2021 r. był członkiem Rady Społecznej przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku. W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”, a obecnie jest członkiem rad naukowych kilku czasopism. W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, w 2004 Nagrodę i Medal im Zygmunta Glogera, a w 2009 Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im Jana Heweliusza za rok 2017 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wspólnie z prof. Józefem Borzyszkowskim otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od morza w kategorii Pomorska książka roku 2019 za Historię Kaszubów w dziejach Pomorza, t. III-V.
Stanowisko: dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, wiceprezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego z wieloletnim doświadczeniem w projektach środowiskowych. Ekspert UN Environment Programme (UNEP) oraz EU w zakresie analizy danych środowiskowych. Zaangażowana w prace przy raporcie UNEP Global Environment Outlook 6, za które została wyróżniona 2020 Prose Awards (Association of American Publishers Awards for Professional and Scholarly Excellence) w kategorii nauk o środowisku. Trzykrotnie wyróżniona, wraz z zespołem UNEP/GRID-Warszawa, nagrodą Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów. Inicjatorka Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowego wymiaru Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) „Razem dla środowiska” (2016) koordynowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Współtwórczyni – wraz z prof. Bolesławem Rokiem – Programu Climate Leadership powered by UN Environment Programme. Liderka Zrównoważonego Rozwoju magazynu FORBES Women Polska (2021). Nagrodzona Zielonym Orłem Rzeczpospolitej (2021) – wyróżnienie w kategorii TYTANKA.
Główny specjalista środowiskowy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W Banku zajmuje się due diligence oraz analizą ryzyk ESG projektów energetycznych, przemysłowych oraz infrastrukturalnych w krajach operacji Banku. Robert jest ekspertem Europejskiej Platformy Zrównoważonego Rozwoju (EU Platform for Sustainable Finance) opracowującej Europejską Taksonomie oraz ekspertem grupy roboczej dot. raportowania bioróżnorodności w ramach raportów finansowych (TNFD – Task Force for Nature-related Financial Dislcosure). Robert pracował nad wytycznymi dot. raportowania ESG wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych (GPW), oraz Gieldy y w Bukareszcie, a obecnie pracuje na podobnymi wytycznymi la Praskiej Giełdy. Robert jest również ekspertem EFRAG-u dot. standardów raportowania pod dyrektywę CSRD. Do 2004 roku Robert, był Dyrektor Działu Ochrony Środowiska w WS Atkins Polska (Atkins), dział który założył w 1997 roku. Robert jest absolwentem Kings College London oraz Imperial College London i od 1993 roku. W swojej karierze zawodowej uczestniczył w kilkuset audytach i analizach środowiskowych w tym ocen oddziaływania na środowisko na zlecenie inwestorów branżowych, finansowych, Skarbu Państwa oraz międzynarodowych instytucji finansowych. Robert jest wiodącym audytorem IEMA (Institute of Environmental Managment and Assessment) oraz assessorem środowiskowym i member RICS Europe (Royal Instituation of Charted Surveyors). Robert specjalizuje się w implementacji wymogów Unii Europejskiej, miedzy innymi wymogów dyrektywy IED oraz prowadzeniu procesu Ocen Oddziaływania na Środowisko inwestycji pod kontem wymogów międzynarodowych instytucji finansowych jak i Dyrektyw Unii Europejskiej.
Historyczka sztuki, kuratorka i wykładowczyni historii sztuki i designu w School of Form, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie i Collegium da Vinci w Poznaniu. Ekspertka zajmująca się analizą trendów i sygnałów zmian w zespole Concordii Design w Poznaniu. Wiedzę o zmianach wykorzystuje w pracy z projektantami i firmami do tworzenia nowych, odpowiadających na zmieniające się potrzeby i wartości użytkowników: produktów, usług i doświadczeń. Tworzy autorskie metody edukacji o trendach i designie. Wierzy, że wszystko, co zostało zaprojektowane układa się w opowieść o nas – naszych potrzebach, lękach, aspiracjach i marzeniach a projektując teraźniejszość wpływamy także na przyszłość. Dlatego zawsze warto zastanowić się czy jesteśmy dobrymi projektantami przyszłości dla siebie, swoich potomków i planety?
Menedżer zarządzania zrównoważonym rozwojem w europejskich koncernach w sektorze naftowym, energetycznym i nawozowo- chemicznym. Wykładowca akademicki w dziedzinie ekonomii i zarządzania. Posiada doświadczenie we wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Nowej Taksonomii UE, zarządzaniu kwestiami ESG i raportowaniu niefinansowym zgodnie z międzynarodowymi standardami i wytycznymi (GRI, IIRC, TCFD). Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie CSR, PR, komunikacji społecznej i relacji z mediami. Doktorantka w dyscyplinie zarządzania strategicznego zrównoważonym rozwojem. W PKN ORLEN odpowiedzialna za opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, ratingi i oceny ESG, przygotowanie koncernu do pozyskania zielonego finansowania.
Adwokat, partner zarządzający w kancelarii Krzyżagórska Łoboda i Partnerzy s.p. Doświadczenia zawodowe obejmują prawo gospodarcze i korporacyjne, planowanie i doradztwo podatkowe oraz transakcje kapitałowe. Realizowała wiele transakcji M&A, w tym transakcji project finance oraz private equity, w szczególności uczestniczyła (po stronie właścicieli) w wielu transakcja związanych z wejściem do spółki funduszy private equity, a także współtworzyła ład korporacyjny (corporate governance) w tych spółkach. Uczestniczyła w postępowaniach przed KNF w sprawach związanych z działalnością towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, alternatywnych funduszy inwestycyjnych, a także w wielu innych postępowaniach związanych z ich działalnością. Uczestniczyła w wielu procesach sukcesyjnych, w tym także z wykorzystaniem zagranicznych fundacji rodzinnych (fundacji w Lichtensteinie oraz na Malcie), współuczestniczyła w utworzeniu fundacji Semper Simul Foundation oraz Sky Foundation. Opracowała i wdrażała wiele międzynarodowych i krajowych rozwiązań zapewniających optymalizację obciążeń podatkowych. Uczestniczyła w postępowaniach podatkowych i celno-skarbowych przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Współtworzyła i wdrażała u klientów zasady ładu podatkowego (tax governance). Uczestniczyła w szeregu międzynarodowych programów naukowych; praktykowała w amerykańskich (m.in. w Schiff, Hardin & Waite, Jenner & Block, Baker & McKenzie) oraz brytyjskich (m.in. w Ince & Co, Cameron McKenna) firmach prawniczych; prowadziła wykłady z zakresu prawa morskiego, ubezpieczeniowego i cywilnego na zagranicznych szkołach wyższych, w tym na Uniwersytecie w Uppsali w Sztokholmie w Szwecji oraz Uniwersytecie w Minnesocie w USA.
Prawniczka. Ekspertka z zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej, zarządzania różnorodnością i budowania kultury przynależności. Założycielka i ekspertka Divercity+. Ekspertka w zakresie projektowania i wdrażania strategii, planów działań i polityk z obszaru zarządzania różnorodnością i budowania kultury włączenia dla organizacji biznesowych, miast i metropolii. Zrealizowała ponad 7500 godzin szkoleniowych m. in. z obszaru wzmacniania dobrych relacji pracowniczych, zarządzania różnorodnością, budowania kultury włączenia, w tym liczne Akademie managerskie z zakresu zarządzania różnorodnością m. in. dla Generali, Siemens, Samsung, Orange, IKEA, L’Oreal, Capgemini, Accenture, Nokia, Netguru, LPP, Ericsson, Grupa Discovery, Agora, CD Projekt i in. Jest współautorką i redaktorką pierwszego w Polsce inkluzywnego przewodnika dla organizacji nt. zarządzania różnorodnością i budowania kultury włączenia wypracowanego wspólnie m. in. z Lotte Wedel, Bank BNP Paribas, IKEA, Orange Polska, Grupa ANG, AstraZeneca, Netguru. Jako certyfikowana mediatorka afiliowana przy najbardziej renomowanych ośrodkach mediacyjnych w kraju, na co dzień realizuje mediacje sporów wynikających z różnorodności (m.in. międzykulturowej, międzygeneracyjnej, neuroróżnorodności, światopoglądowej). Publikuje m. in. dla Gazety Prawnej oraz Personel Plus i Personel i Zarządzanie na temat zarządzania różnorodnością, inkluzji oraz zachowań negatywnych.Tekst „Mamy w firmie mobbing i co dalej?” otrzymał wyróżnienie w kategorii tekst ekspercki w ubiegłorocznym konkursie na Pióro Odpowiedzialności.
Menedżer ds. Target Operating Model, BNP Paribas Bank Polska SA.
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku Finanse i Rachunkowość, Podyplomowych Studiów Project Management Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowych Studiów Managerów Zakupów Szkoły Głównej Handlowej oraz IBD School (Advanced Negotiation Program). Doktorant Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od prawie piętnastu lat związany z branżą bankową, a od ponad dwunastu z Departamentem Zakupów, w którym obecnie odpowiada za bieżącą współpracę ze Spółkami Kapitałowymi Grupy BNP Paribas w Polsce. W ciągu roku realizuje kilkaset akcji kontraktowych i negocjacyjnych związanych z kompleksową obsługą działań marketingowych i windykacyjnych. Do głównych działań w tym zakresie należą m.in. organizacja eventów, realizacja i produkcja kampanii ATL, współpraca z domami mediowymi, największymi agencjami performance-owymi i digitalowymi, a także obsługa działań w zakresie BTL/POS/DTP oraz NPL. Nominowany w kategorii: Meeting Planner w Dziale Zakupów (2015) w konkursie MP Power Awards®. Laureat konkursu Lider Zakupów 2018, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Managerów Logistyki i Zakupów (PSML). Juror MP Power Awards® (MP Power Projekt) – konkursu branży eventowej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Managerów Logistyki i Zakupów, Członek Rady Biznesowej Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa VISTULA.
Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Baltic Hub (DCT Gdańsk Sp. z o.o.).
Przez dziesięć lat Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Pełnomocnik Zarządu ds. zrównoważonego rozwoju, a obecnie, od kwietnia 2020 roku, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Baltic Hub. Jednocześnie pełni w Baltic Hub funkcję Oficera Ochrony Obiektu Portowego, a do stycznia 2022 roku pełniła także funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Absolwentka Akademii Morskiej w Szczecinie na kierunku inżynieria ruchu morskiego oraz transport morski. W Baltic Hub tworzyła od podstaw zintegrowany system zarządzania według wspomnianych norm, a dodatkowo według rozporządzenia EMAS, a także była odpowiedzialna za wdrożenie w Organizacji systemu zarządzania ryzykiem począwszy od Oceny Wpływu na Biznes (BIA - Business Impact Analysis), poprzez tworzenie działowych i korporacyjnego rejestrów ryzyk, kończąc na Planach Ciągłości Działania (BCP - Business Continuity Plan) i Procedurach Gotowości na Awarię (ERP – Emergency Response Procedure). Pełniła także funkcję Kierownika Projektu podczas wdrażania w organizacji systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa w portach morskich, ale i na statkach morskich, które zdobyła podczas pracy jako oficer nawigacyjny na statkach kontenerowych (karierę zakończyła z Dyplomem Chiefa Oficera). Od lat jej głównym celem zawodowym jest zwiększanie poziomu kultury bezpieczeństwa w firmie, a co za tym idzie zmniejszenie ilości zdarzeń wypadkowych. Cel ten w ostatnich latach rozszerzyła na kolejne pole zainteresowań tj. zrównoważony rozwój i przygotowanie organizacji do zero emisyjności i raportowanie niefinansowego. Stale kształci się w tym zakresie i w roku 2022 ukończyła na Uniwersytecie Cambridge krótkie szkolenie z Zarządzania Zrównoważonym Łańcuchem Dostaw.
Specjalista ds. usług z zakresu efektywności energetycznej, dekarbonizacji i ESG w DNV Business Assurance Poland Sp. z o.o. Globalny Menadżer produktu OCS Europe Certification Scheme. Doświadczony audytor wiodący systemów zarządzania jakością i środowiskowego. Menadżer wielu projektów m.in. audytu energetycznego zgodnego z Dyrektywą EU 2012/27/EU transponowanego do prawa polskiego Ustawą o Efektywności Energetycznej, Emisji Bazowych CO2 na potrzeby IV okresu rozliczeniowego Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) czy rekompensat sektorowych w zakresie sporządzenia niezależnej opinii weryfikatora na temat wniosku o rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Doświadczony koordynator prac zespołów ww. serwisów oraz weryfikatorów w zakresie niezależnej weryfikacji i potwierdzenia obliczeń emisji uniknionych w zakresie wniosków do Funduszu Innowacyjności EU (large scale projects).
Ekspert ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, specjalizujący się w doradztwie strategicznym i raportowym oraz biznesowym łączeniu zagadnień środowiskowych i społecznych (zielona transformacja, agregacje ryzyk, sprawiedliwość klimatyczna). Absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, programu Europejskiej Socjologii Politycznej w Högskolan Dalarna (Szwecja). Ukończył także studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej (marketing internetowy) i Akademii Leona Koźmińskiego (zrównoważony rozwój). Łączy 15-letnie doświadczenia zawodowe z: konsultingu ESG (Forum Odpowiedzialnego Biznesu, VIVERNO), III sektora (fundacje), uczelni (wykładowca akademicki) oraz marketingu/komunikacji (agencje i działy firm).
Dołączył do Leroy Merlin Polska w połowie 2023 roku, obejmując w zarządzie firmy odpowiedzialność za tematykę społeczno-środowiskową oraz zrównoważonego rozwoju (ESG).
Wcześniej przez 18 lat pracował w Orange Polska oraz w paryskiej centrali Grupy Orange. Zajmował się tam m.in. ładem korporacyjnym, projektami transformacji kulturowej i organizacyjnej, a także współtworzył Fundację „Dorastaj z nami” i zasiadał w jej zarządzie. W latach 2020-2023 roku jako Climate Officer Orange Polska odpowiadał za opracowanie, wdrożenie oraz animowanie strategii i działań klimatycznych #OrangeGoesGreen; był także wiceprzewodniczącym Komitetu Klimatu i Środowiska Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz INSEAD.
Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP. Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, b. wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez lata pełnił rolę Społecznego Pełnomocnika Rektora UEK ds. Kultury i Sportu. Na przestrzeni wielu lat koordynował szereg projektów badawczych, w tym międzynarodowych. Przyczynił się do upowszechnienia polskiej nauki i wiedzy o gospodarce za granicą. Były wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Profesor Jerzy Hausner jest autorem ponad 550 publikacji z zakresu ekonomii politycznej oraz zarządzania publicznego. W uznaniu wybitnych zasług w służbie publicznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat wielu nagród, m.in. Kisiela, im. Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego. W roku 2020 książka prof. Hausnera „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania. W kierunku ekonomii wartości” uzyskała Nagrodę Kopernikańską Miasta Krakowa przyznawaną przez Polską Akademię Umiejętności oraz nagrodę im. Edwarda Lipińskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Źródło: https://fundacjagap.pl/jerzyhausner-o-mnie/
Konsultant i edukator w dziedzinie przywództwa i zmiany. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej, Absolwent PwC Coaching Academy, Absolwent Leadership Academy for Poland. Jako producent telewizyjny pracował dla największych reklamodawców, jako ekspert wspierał powstanie Białej Księgi Komunikacji Marketingowej, jako pomysłodawca, współtwórca i dyrektor Klubu Producentów Reklamowych pomagał wiodącym polskim firmom produkcyjnym łączyć siły i działać na rzecz poprawy branżowych standardów biznesowych i etycznych. Obecnie pracuje z ludźmi i organizacjami prowadząc warsztaty i procesy transformacyjne i rozwojowe z obszarów komunikacji, budowy silnych zespołów, przywództwa i zmiany.
O sobie mówi tak: określam swoją zawodową rolę jako pomocnika, asystenta zmian adaptacyjnych, które powinny się wydarzyć, ale jest to trudne, bo ludzie i systemy stawiają im opór. To naturalne; droga do nowej rzeczywistości oznacza pozostawienie bezpiecznego „tu” na rzecz niepewnego „tam”. Moja praca polega na świadomej obserwacji i diagnozie systemu, projektowaniu twórczych interwencji i uznawaniu strat na drodze do tego, co potrzebne i nowe.
Dyrektorka ds. rozwoju rynku Ørsted, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i zeroemisyjnej transformacji z ponad 20- letnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Od kilku lat związana z firmą Ørsted, pierwszą i jedyną na świecie firmą energetyczną, która odeszła od paliw kopalnych i rozwinęła nowy model biznesowy w oparciu o odnawialne źródła energii. W firmie Ørsted pełni rolę Dyrektorki ds. rozwoju rynku, odpowiada m.in. za rozwój nowych projektów oraz współpracę z kluczowymi interesariuszami na rzecz zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwej transformacji oraz rozwoju innowacyjnych technologii w Polsce. Jest autorką artykułów i publikacji naukowych związanych ze zrównoważonym rozwojem, a także współtłumaczką książki Aktywna Nadzieja, dedykowane ochronie sieci życia na Ziemi. Pracowała m.in. dla międzynarodowych think-tanków i organizacji pozarządowych takich jak: adelphi research, WWF, Right to Play w Etiopii. Pełniła także rolę dyrektorki międzynarodowej organizacji pozarządowej Carbon Disclosure Project (CDP) w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie w latach 2014-2015 zajmowała się promocją ryzyk klimatycznych oraz raportowania niefinansowania firm notowanych na giełdach w regionie, a także współpracowała z globalnymi inwestorami, wspierając ich strategie dekarbonizacji.
Ekspertka w zakresie zarządzania i raportowania ESG. Od prawie 10 lat aktywnie wdraża i promuje odpowiedzialne zarządzania wpływem na środowisko i społeczeństwo wśród polskich firm. Doświadczenie i wiedzę z zakresu ESG zdobyła w firmie doradczo-szkoleniowej specjalizującej się w tematyce odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju – CSRinfo. Doradzała firmom z branży finansowej, odzieżowej, energetycznej, budowlanej w zakresie budowy i wdrażania strategii CSR oraz opracowania raportów niefinansowych według międzynarodowych standardów (Global Reporting Initiative – GRI, Wytyczne raportowania zintegrowanego - IIRC). Wdrażała procesy raportowania wśród firm objętych pierwszą falą wymogów raportowania niefinansowego zgodnie z dyrektywą NFRD. Obecnie starsza ekspertka CSR i i Zrównoważonych Finansów w Banku BNP Paribas odpowiedzialna m.in. za raportowanie ESG, współpracę międzysektorową i partnerstwa banku w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju. Doświadczony szkoleniowiec z pasją. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu ESG, komunikacji i raportowania niefinansowego. Karierę zawodową rozpoczynała w największej agencji PR na polskim rynku gdzie była odpowiedzialna za projekty komunikacyjne zarówno dla klientów komercyjnych jak i instytucji publicznych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, pierwszej edycji studiów podyplomowych „Manager CSR” na Collegium Civitas. Stypendystka Ecole Supérieure du Commerce Extérieur w Paryżu. Absolwentka studiów podyplomowych „Zarządzanie środowiskiem i gospodarka odpadami” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Zarządzania, gdzie prowadzi badania w obszarze raportowania ESG.
Odpowiedziany za tematy transformacji klimatycznej oraz zarządzanie ryzykiem ESG w tym ryzykiem klimatycznym.
Posiada ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania biznesem, środowiskiem/klimatem oraz zarządzaniem ryzykiem zrównoważonego rozwoju.
W trakcie swojej kariery zawodowej przez kilka lat pracował jako Dyrektor PMO i Chief Risk Officer (druga największa firma Oil & Gas działająca w Polsce/Norwegii i innych krajach bałtyckich) oraz kilka lat na różnych stanowiskach technicznych. Odpowiadał również za weryfikację emisji oraz certyfikację systemów zarządzania ISO 9001 / ISO 14001 pełniąc rolę Dyrektora i Prezesa DNV Business Assurance Poland.
Wybrane doświadczenia:
• Strategie dekarbonizacji wraz ze wsparcie w przystąpieniu do inicjatywy SBTi
• Strategie ESG oraz analizy istotności zgodne z Dyrektywą CSRD
• Raportowanie zgodnie z wytycznymi GRI oraz Dyrektywy CSRD
• Ocena ryzyk klimatycznych dla instytucji finansowych i wielu sektorów realnej gospodarki
• Kalkulacja i weryfikacja emisji: Zakres 1,2, 3 emisji
• Zarządzanie ryzykiem strategicznym i operacyjnym, w tym ryzykiem ESG
• ISO14001 Audytor Systemu Zarządzania Środowiskowego; ponad 500 dni roboczych (wszystkie sektory przemysłu)
• Ponad 200 środowiskowych badań due diligence
• Weryfikacja emisji CO2 w ramach EU ETS w głównych gałęziach przemysłu
• Zarządzanie i nadzór nad portfelem projektów strategicznych, definiowanie kryteriów podejmowania decyzji projektowych, w tym projektów upstream. Wdrażanie metod zarządzania ryzykiem i raportowania dla dużych projektów strategicznych
Specjalizuje się w ochronie praw pracowniczych w globalnych łańcuchach dostaw, zrównoważonego rozwoju obszaru HR. Praktyk z wieloletnim doświadczeniem menadżerskim (dyrektor HR oraz dyrektor zakupów) i doradczym w przedsiębiorstwach polskich i międzynarodowych.
Członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka licznych książek i artykułów publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych m.in. w Polsce, Brazylii, Włoszech.
Specjalistka ds. różnorodności biologicznej w UNEP/GRID-Warszawa. Z zawodu biolożka, geobotaniczka. Zaangażowana w działania mające na celu ochronę różnorodności biologicznej, kształtowanie zielonej infrastruktury oraz edukację przyrodniczą w wymienionych tematach. Wcześniej związana zawodowo z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach oraz Instytutem Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie. W czasie wieloletniej pracy naukowej zajmowała się ochroną ekosystemów nieleśnych na obszarach wiejskich. Członkini Jury w konkursie Eco-Miasto w kategorii Zielono-błękitna infrastruktura. Członkini Centrum Ochrony Mokradeł.