Floral design – rzemiosło florystyczne - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Floral design – rzemiosło florystyczne

Floral design – rzemiosło florystyczne

flaga
poziom
Studia podyplomowe
wydział
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
tryb
Niestacjonarny
dyplom
Świadectwo studiów podyplomowych
czas trwania
1 rok (2 semestry)
język
polski
terminy
Rekrutacja od 15.03.2024 do 31.10.2024
lokalizacja
Sopot

cel studiów

Studia podyplomowe „Floral Design – Rzemiosło florystyczne” to kierunek skierowany do osób chcących zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie profesjonalnej florystyki.

Nauka na studiach podyplomowych odbywa na wysokim poziomie, określanym na świecie jako „floral design”. Określenie „rzemiosło” przypomina o rękodzielniczym charakterze zawodu florysty.

Uczymy tego co jest potrzebne profesjonalnemu floryście. Stawiamy przede wszystkim na naukę poprzez praktykę, dlatego program naszych studiów to aż w 80% praktyczne wykonywanie aranżacji florystycznych.

Tego zawodu nie da się nauczyć w teorii. Kadrę dydaktyczną stanowią czołowi polscy mistrzowie florystyki, dzięki czemu nauka na tym kierunku odpowiada na aktualne zmiany i panujące trendy. Studenci w trakcie trwania studiów poznają kwiaty i zieleń ciętą oraz sposoby przedłużania ich trwałości, a także ozdobne rośliny doniczkowe i rabatowe oraz zasady ich pielęgnacji. Dowiedzą się o technikach wykorzystywanych we florystyce oraz zasadach komponowania. Nabędą umiejętności wykonywania aranżacji florystycznych, takich jak bukiety, aranżacje w naczyniach, aranżacje ślubne, aranżacje ofiarne, aranżacje okolicznościowe oraz nasadzenia z roślin ozdobnych.

Nasze studia są odpowiedzią na potrzeby rynku, jesteśmy 4 uczelnią w kraju oferującą studia na tym kierunku i jedyną uczelnią w Polsce północnej!

atuty kierunku

01
Udokumentowane studia – certyfikaty
Rozwiń
Zwiń

Absolwent kierunku oprócz świadectwa ukończenia studiów podyplomowych wraz z wykazem przedmiotów zrealizowanych podczas studiów z wyszczególnieniem ilości godzin i pkt. ECTS, otrzymuje także branżowy dyplom florysty (przyznawany przez sędziów florystyki FLORINT) oraz świadectwo czeladnika w zawodzie florysta (przyznawane przez Izbę Rzemieślniczą).

02
Aż 320 godzin zajęć, w tym praktyka zawodowa
Rozwiń
Zwiń

Zajęcia obejmują 320 godzin, w tym aż 160 godz. zajęć praktycznych, 40 godz. zajęć teoretycznych oraz 120 godz. praktyki zawodowej.

03
Materiały roślinne w cenie studiów
Rozwiń
Zwiń

Opłata za naukę zawiera koszty materiałów wykorzystywanych na zajęciach praktycznych. Studenci pracują tylko na żywym materialne roślinnym!

04
Międzynarodowe standardy florystyczne
Rozwiń
Zwiń

Prace dyplomowe będą ocenione przez profesjonalnych certyfikowanych sędziów florystyki (wg. zasad międzynarodowej organizacji florystycznej FLORINT).

05
Materiały dostępne dla słuchaczy
Rozwiń
Zwiń

W ramach opłaty za studia słuchacz otrzymuje materiały od wykładowców związane z tematyką prowadzonych zajęć. Oprócz tego słuchacz studiów podyplomowych ma pełny dostęp do specjalistycznego księgozbioru uczelnianej biblioteki oraz może liczyć na pomoc ze strony pracowników biblioteki w odszukaniu interesujących go informacji.

06
Doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna
Rozwiń
Zwiń

Zajęcia realizowane są przez czołowych polskich mistrzów florystyki.

07
Organizacja zajęć
Rozwiń
Zwiń

Organizacja zajęć: zaplanowanych jest 11 weekendowych zjazdów edukacyjnych ( 1 zjazd egzaminacyjny).

Zajęcia odbywają się 1-2 razy w miesiącu w soboty i niedziele.

sobota – 08.00 – 16.45
niedziela – 08.00 – 16.45

Forma zaliczenia studiów – warunkiem ukończenia studiów jest obrona pracy dyplomowej. Składa się ona z egzaminu teoretycznego oraz praktycznego, podczas którego student wykonuje aranżacje florystyczne. Prace dyplomowe będą ocenione przez profesjonalnych certyfikowanych sędziów florystyki (wg zasad międzynarodowej organizacji florystycznej FLORINT).

Do kogo adresowane są nasze studia?

Studia kierowane są do absolwentów wyższych uczelni (studiów I i II stopnia) zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie florystyki oraz uzyskaniem kwalifikacji zawodowych w zawodzie florysta. Kierunek skierowany jest do osób pracujących (lub chcących podjąć pracę) w kwiaciarniach i pracowniach florystycznych oraz firmach dekoratorskich. Studia te są przeznaczone także dla nauczycieli chcących podjąć pracę jako nauczyciel florystyki w szkołach policealnych (lub innych placówkach edukacyjnych).

Kto będzie Cię uczyć?
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Ogrodnictwo. Obecnie realizuje pracę doktorską w Katedrze Roślin Ozdobnych tejże uczelni. Od 2021 roku pracownik dydaktyczny Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Architektury, Inżynierii i Sztuki, wcześniej pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW w Warszawie. Ukończył Szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej w Warszawie na poziomie Florysty. Poziom Mistrza Florystyki zdobył w międzynarodowej szkole florystycznej „International Floral Design School – Boerma Instituut” w Holandii. Poza tym uczestnik wielu szkoleń i warsztatów florystycznych u polskich i zagranicznych florystów. W 2022 roku zdobył uprawnienia Krajowego Sędziego Florystyki. W 2016 roku zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski (kat. junior) podczas IX Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski. Reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2017 w Belgii (European Championship for Young Florists – Eurofleurs 2017). Uczestnik i laureat wielu krajowych i zagranicznych konkursów florystycznych. Członek organizacji branżowych, m.in. Stowarzyszenia Florystów Polskich oraz oddziału poznańskiego Sekcji Florystów SITO. Od 2017 roku Ambasador międzynarodowej organizacji Floral Fundamentals. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa ozdobnego oraz plecionkarstwa.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
mgr inż. Kamil Lutostański - Opiekun merytoryczny kierunku, Mistrz florystyki
Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej na kierunku Pedagogika. Jej przygoda z roślinami rozpoczęła się już w szkole średniej – Technikum Ogrodniczym. Temat uprawy roślin rosnących i ciętych w szklarniach był dla niej codziennością a po latach stał się życiową pasją. W branży florystycznej działa już od około 20 lat. W roku 2012 postanowiła usystematyzować swoją wiedzę i obroniła tytuł Mistrza Florystyki w Szkole Florystycznej Małgorzaty Niskiej w Warszawie. Od 2014 roku prowadzi w Gdańsku autorską kwiaciarnię pod nazwą „Projekt Kwiaty”. Kilka lat temu otrzymała wyróżnienie od firmy Smithers-Oasis Floral Products – certyfikat kwiaciarni najwyższej jakości. Na jej koncie jest wyróżnienie od Magazynu VOUGE – dla jednej z najlepszych pracowni florystycznych w Polsce. To na czym bazuje tworząc swoje prace to sezonowość, bo dzięki temu są one za każdym razem inne i wyjątkowe. Od lata do jesieni korzysta z oferty lokalnych ogrodników i odwiedza pobliskie gospodarstwa ogrodnicze. Od wielu lat prowadzi również warsztaty i kursy florystyczne – ta jej autorska przestrzeń edukacyjna nosi nazwę „Naturalnie Justyna Stachowska”. Miłośniczka natury, sezonowości oraz drzew i lasów.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Justyna Stachowska - Wykładowczyni, Mistrz florystyki
Z florystyką związany już od najmłodszych lat. Będąc już w klasie maturalnej podjął naukę w Szkole Florystycznej Małgorzaty Niskiej w Warszawie uzyskując w 2006 roku tytuł Mistrz Florystyki. Następnie podjął naukę w Akademii Marioli Miklaszewskiej (również uzyskując tytuł Mistrza Florystyki w 2007 roku). Uczestnik I edycji warsztatów „Florma” na Litwie pod kierunkiem Marijusa Gvildysa. Prowadził wiele szkoleń, warsztatów i kursów florystycznych zarówno w kraju i za granicą. Miał przyjemność być trenerem międzynarodowych warsztatów Land Artu na Litwie. W Polsce pracował jako nauczyciel florystyki w Polskiej Szkole Florystycznej w Poznaniu oraz Floral Academy w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem w Międzynarodowym Instytucie Florystycznym w Turzy Śląskiej. Jest również nauczycielem w szkole florystycznej LEAF na Tajwanie. Laureat wielu konkursów florystycznych. W 2007 roku zdobył tytuł Mistrz Polski we Florystyce (kat. junior). Podczas Mistrzostw Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2009 (European Championship for Young Florists – Eurofleurs 2009) zajął III miejsce. W 2010 roku został Międzynarodowym Mistrzem Polski we Florystyce (kat. senior). Był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy we Florystyce – EuropaCup 2012 (European Floristic Championship – EuropaCup 2012). W 2015 roku reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata we Florystyce – WordCup 2015 (Interflora WorldCup 2015). Pasjonat kuchni staropolskiej, tańca ludowego i muzyki. Jego miłością jest Passiflora.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Zygmunt Sieradzan - Wykładowca, Mistrz florystyki
Jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznego w Krakowie. Wykształcenie florystyczne zdobył w Akademii Marioli Miklaszewskiej na poziomie Mistrza Florystyki. W 2022 roku uzyskał uprawnienia Krajowego Sędziego Florystyki. Prowadził wiele szkoleń, warsztatów i kursów florystycznych zarówno w kraju i za granicą. Jest nauczycielem florystyki w Uniflorist Flower Academy w Szanghaju oraz w Escuela Iberoamericana de Arte Floral w Meksyku. Obecnie jest dyrektorem (oraz nauczycielem) w Międzynarodowym Instytucie Florystycznym w Turzy Śląskiej. Jest laureatem wielu konkursów florystycznych. W 2010 roku zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski we Florystyce (kat. junior). Podczas Mistrzostw Europy Młodych Florystów – Eurofleurs 2011 (European Championship for Young Florists – Eurofleurs 2011) zajął III miejsce. W 2012 roku zdobył tytuł I Wicemistrza Polski (kat. senior). Tytuł Mistrza Polski we Florystyce uzyskał w 2014 roku podczas Mistrzostw na Zamku Książ. Był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy we Florystyce – EuropaCup 2016 (European Floristic Championship – EuropaCup 2016), gdzie zajął IV miejsce. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Florystów Polskich. Ambasador organizacji Floral Fundamentals oraz Ambasador firmy Smithers-Oasis. Pasjonat podróży oraz fan kuchni tajskiej.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Tomasz Max Kuczyński - Wykładowca, Mistrz florystyki
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskując tytuł magistra sztuki na kierunku architektura wnętrz. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu przygotowania pedagogicznego w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku. Przygodę z florystyką rozpoczęła podczas studiów podyplomowych z zakresu florystyki na Warszawskiej SGGW. Następnie kontynuowała swoją edukację florystyczną na poziomie Mistrza Florystyki w Akademii Marioli Miklaszewskiej. W 2022 roku zdobyła uprawnienia Krajowego Sędziego Florystyki. Doświadczenie pedagogiczno-florystyczne zdobywała prowadząc warsztaty, m.in. w Polsce, Litwie, Białorusi, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Korei, Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Meksyku, Chinach oraz we Włoszech. Jest nauczycielem w chińskiej szkole florystycznej – Sikastone. W 2020 roku otworzyła własną autorską szkołę florystyczną pod nazwą „IZA TKACZYK School of Art”. W 2016 roku zdobyła tytuł Mistrza Polski podczas Florystycznych Mistrzostwach Polski. Reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy we Florystyce – EuropaCup 2022 (European Floristic Championship – EuropaCup 2022). Poza tym laureatka i uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów florystycznych, m.in. Barcelona World Flower Cup 2016 (I miejsce), Flower Contest Huis Ten Bosch w Japonii 2017 (II miejsce) czy Fusion Flowers International Designer of the Year Competition 2018 (I miejsce). Jest stałym współpracownikiem czasopism florystycznych: Fusion Flowers Magazine oraz Nasz Dom i Ogród – FLORA. Członkini Stowarzyszenia Florystów Polskich, a od 2016 roku jest Ambasadorką organizacji Floral Fundamentals. Lubi malować, podróżować, fotografować oraz czytać książki. Miłośniczka leśnych spacerów.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Iza Tkaczyk - Wykładowczyni, Mistrz florystyki
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Filologia języka angielskiego. Od 2002 roku jest tłumaczem i moderatorem pokazów florystycznych w Polsce. W 2001 roku rozpoczęła pracę w firmie Smithers-Oasis Company w charakterze przedstawiciela handlowego na Polskę… i ta przygoda trwa do dziś! Prowadzi wykłady i seminaria z towaroznawstwa i przedłużania trwałości kwiatów ciętych w Szkole Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz w szkołach florystycznych: Akademii Marioli Miklaszewskiej i Międzynarodowym Instytucie Florystycznym. Jest członkinią oraz założycielką Stowarzyszenia Florystów Polskich. Od 2019 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Florystycznej – Florint (International Florist Organisation – Florint). Prywatnie założycielka i aktywna członkini organizacji społecznej „Lions Club Poznań Patria”. Kocha jogę.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
Lena Stryjska

partnerzy

Z kim współpracuje nasza uczelnia?

Projekt Kwiaty Justyna Stachowska

Międzynarodowy Instytut Florystyczny

Iza Tkaczyk School of Art.

Lutostański Floral Design

Smithers-Oasis Germany GmbH

Nasz Dom i Ogród – Flora

FlorystaPlus.pl

Floral Fundamentals

RENK – Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze

Chcesz poznać
pełny program nauczania?

Przedstawiony plan ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

opłaty

Studia niestacjonarne

I rok
Płatność roczna 8000 zł 7500 zł
Płatność za semestr 2 x 4100 zł 3850 zł
Płatność w 10 ratach 10 x 830 zł  780 zł
Płatność w 12 ratach  12 x  695 zł 655 zł
Opłata wpisowa 200 zł 0 zł

 

rekrutacja

Zasady naboru

Kolejność zgłoszeń
Po starcie rekrutacji warto, jak najszybciej dostarczyć nam komplet dokumentów. Dzięki temu możemy dać gwarancję zarezerwowanego miejsca. Im później zgłaszają się kandydaci, tym są mniejsze szanse na wolne miejsce w grupie.
Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych
Uczestnikami studiów podyplomowych mogą być absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. O przyjęciu kandydata na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Etapy rekrutacji

  1. IRK INTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATA – to podstawowy krok, który należy zrobić, aby dołączyć do naszej akademickiej społeczności. To tutaj odbywa się rejestracja online. Po wpisaniu danych osobowych wybiera się kierunek studiów, a system generuje gotowe dokumenty rekrutacyjne.
  2. Opłata rekrutacyjna – należy ją wpłacić na podany w IRK numer konta. Co jeżeli wybrany kierunek się nie uruchomi? Spokojnie, to nie zdarza się często! Wyślij e-mail z prośbą o zwrot należności, a pieniądze z powrotem trafią na Twoje konto. Psst… zajrzyj tutaj, może aktualnie mamy promocję.
  3. Dokumenty rekrutacyjne – z perspektywy biura rekrutacji, jest to najbardziej pożądany element. Jakie to dokumenty i skąd je wziąć? W IRK jest cała lista wygenerowanych dokumentów, wg. której należy je skompletować.
  4. Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych – po otrzymaniu upragnionego dyplomu prosimy o jak najszybsze dostarczenie go do biura rekrutacji. Na początek można je wgrać w formie skanu do IRK, ale okazanie oryginału (najpóźniej do 1 października) jest absolutnie niezbędne. Uwaga! Do czasu wyrobienia dyplomu po obronie, do celów rekrutacyjnych możesz dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu studiów z dziekanatu.
  5. Decyzja o przyjęciu na studia – oczekuj na swoim koncie IRK zmiany statusu!

Termin i miejsce składania dokumentów

Podpisane dokumenty należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji. Przyszły słuchaczu, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego! Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.

ADRES
SANS Sopot
ul. Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot 

Najczęściej zadawane pytania

kontakt

Biuro Studiów Podyplomowych i Szkoleń

EMAIL

podyplomowe@sopocka.edu.pl

NUMER TELEFONU KOMÓRKOWY

(+48) 509 655 417

(+48) 531 915 560

    Zostaw swój email, by uzyskać więcej informacji.

    Skip to content