Projektowanie zrównoważone - sustainable design - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Projektowanie zrównoważone – sustainable design

Projektowanie zrównoważone – sustainable design

flaga
poziom
Studia podyplomowe
wydział
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
tryb
Niestacjonarny, hybrydowy
dyplom
Świadectwo studiów podyplomowych
czas trwania
1 rok (2 semestry)
język
polski
terminy
Rekrutacja od 15.03.2024 do 31.10.2024
lokalizacja
Sopot

Kryzys środowiskowy i zmiany klimatu są już zjawiskiem niekwestionowanym w świecie nauki, choć niewątpliwie odczuwalny jest deficyt ośrodków, które potrafiłyby w sposób kompetentny ale również przystępny przekazać wiedzę osobom niezwiązanym zawodowo ze sprawami zrównoważonego rozwoju.

To wyjątkowo ważne, aby jak najszybciej zbudować wokół nas zespoły specjalistów, którzy potrafiliby podjąć wyzwanie jakim jest przystosowanie współczesnego świata do postępujących zmian klimatu i degradacji środowiska, zgodnie z wytycznymi zawartymi w Agendzie 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych.

cel studiów

Studia z zakresu projektowania zrównoważonego to wyjście naprzeciw rosnącemu gwałtownie zapotrzebowaniu na projektantów i architektów,

których wiedza z zakresu podstaw zrównoważonego projektowania środowiskowego, podstaw klimatologii i ekologii oraz śladu węglowego w budownictwie pozwoliłyby skutecznie wdrażać działania z zakresu zrównoważonego rozwoju określone przez ONZ i dekarbonizacji branży budowlanej, bez której nie uda się osiągnąć neutralności klimatycznej.

Zakłada się, że uzyskana w przeciągu studiów wiedza i zdobyte kompetencje – zarówno społeczne jak i projektowe, pozwolą na wdrażanie zasad projektowania ekologicznego i klimadaptacyjnego w celu ograniczenia negatywnego wpływu naszej cywilizacji na globalny budżet węglowy i tym samym – klimat Ziemi.

Wiedza z zakresu adaptacji klimatycznej pozwoli na elastyczne podejście do procesu projektowania i zarządzania zasobami przestrzeni zurbanizowanej w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – zarówno w kontekście powstającej obecnie architektury i inwestycji budowlanych, jak i substancji już wybudowanej i użytkowanej, a która nie jest odporna na prognozowane zmiany klimatu.

Do kogo adresowane są nasze studia?

Studia skierowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat postępującego kryzysu klimatycznego,

a jednocześnie będąc świadomymi jego skutków, zdobyć realną wiedzę i kompetencje pozwalające na wdrożenie środków zaradczych w szerokim spektrum aktywności gospodarczej i społecznej. Studia nastawione są na wykształcenie specjalistów z zakresu walki ze zmianami klimatycznymi, którzy w przyszłości swoją wiedzą będą mogli wspierać działania zarówno lokalnych władz, jednostek samorządowych, jak również będą mogli w sposób profesjonalny świadczyć usługi doradcze w biznesie, branży budowlanej i szeroko pojętym zarządzaniu zasobami miejskimi.

ATUTY KIERUNKU

01
Materiały dostępne dla słuchaczy
Rozwiń
Zwiń

W ramach opłaty za studia słuchacz otrzymuje materiały od wykładowców związane z tematyką prowadzonych zajęć. Oprócz tego słuchacz studiów podyplomowych ma pełny dostęp do specjalistycznego księgozbioru uczelnianej biblioteki oraz może liczyć na pomoc ze strony pracowników biblioteki w odszukaniu interesujących go informacji.

02
Kadra praktyków
Rozwiń
Zwiń

Zajęcia na tym kierunku prowadzone są przez specjalistów w danej dziedzinie i praktyków.

03
Organizacja zajęć
Rozwiń
Zwiń

Organizacja zajęć: zajęcia odbywają się 1-2 razy w miesiącu w soboty i niedziele (30-50% zajęć online).

sobota – 08.00 – 16.00
niedziela – 08.00 – 16.00

Forma zaliczenia studiów – projekt dyplomowy (seminarium dyplomowe zakończone obroną).

Kto będzie Cię uczyć?
Absolwent Politechniki Gdańskiej. Tytuł doktora uzyskał w 2007 roku za pracę „Kształtowanie architektury terenów sąsiadujących ze śródlądowymi korytarzami wodnymi w aspekcie zrównoważonego rozwoju”. Laureat wyróżnienia za innowacyjną pracę badawczą na międzynarodowej konferencji Sustainable Building 2005 w Tokio. Współlaureat nagrody Modernizacja roku 2013 za projekt przebudowy kina Polonia w Sopocie. Współautor Kaszubskiego Centrum Sportowo-Rekreacyjne – Centralnego Ośrodka Szkoleniowego Polskiego Związku Płetwonurkowania, wyróżnionego przez Ministra Infrastruktury w kategorii „Budowa roku 2010”. Współautor pierwszego w Polsce pilotażowego zeroenergetycznego przedszkola w Sierakowicach, nagrodzonego w 2018 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska nagrodą główną. Autor artykułów i współautor monografii naukowych m.in. „Małe dworce kolejowe w warunkach restrukturyzacji transportu” dla „Dworzec kolejowy w strukturze miasta”.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
prof. SANS, dr inż. arch. Bartosz Felski
Architekt i nauczyciel akademicki, urodzony w Gdańsku (rocznik 1969). Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w roku 1995. Od roku 2009 związany z Sopocką Akademią Nauk Stosowanych, gdzie obecnie prowadzi zajęcia w szeroko pojętej tematyce komputerowego wspomagania projektowania 2D i 3D na Wydziale Architektury. Posiada doświadczenie zawodowe w dziedzinie architektury, które zdobył w ramach współpracy z biurami projektowych w Polsce jak i w ramach własnej działalność projektowej, którą prowadzi od 2004 roku. Architekt IARP i członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
mgr inż. arch. Michał Kruczalak
Architekt IARP i nauczyciel akademicki. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Członkini Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Od ukończenia studiów nieprzerwanie zawodowo zajmuje się projektowaniem architektury i wnętrz o różnych funkcjach, zarówno prywatnych, jak i publicznych (między innymi projekty bibliotek w Gdyni i Gdańsku). Zajmuje się także działalnością naukową. Od 2009 roku związana z Sopocką Akademią Nauk Stosowanych, gdzie prowadzi zajęcia oraz kursy dotyczące komputerowego wspomagania projektowania 2D oraz 3D oraz projektowania budynków jednorodzinnych.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
mgr inż. arch. Katarzyna Kapturska
Doktor w dziedzinie sztuk projektowych, absolwentka ASP w Gdańsku. Tytuł doktorancki otrzymała w 2015 roku za pracę „Przestrzeń twórcza w środowisku wiejskim wobec zagrożenia folkloryzacją na przykładzie wybranych miejscowości gminy Szemud”. Miłośniczka proekologicznego projektowania i autorka wykładów: „Żywa architektura i nie tylko: zastosowanie wierzbowatych” (ASP), „Konopie przemysłowe w designie” (ASP), „Warsztaty budowania z kompozytu konopno-wapiennego” (Teodorowo). Prowadziła warsztaty architektoniczne „Wrota do miasta. Estetyzacja terenów portu gdańskiego” oraz „Koncepcja kształtowania i estetyzacji wybranego terenu postyczniowego w Gdyni”. Wykładowca na konferencjach, m.in. International Conference of the European Industrial Hemp Association, Germany. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów kaligrafii. Prywatnie prowadzi firmę Simple Wanderlust. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Architektura Wnętrz. Dyplom w pracowni profesora Huberta Smużyńskiego (1997). Tytuł doktora sztuk projektowych uzyskała w 2015 roku. Aktywna w zawodzie projektanta od 1998 roku. Autorka realizacji z zakresu architektury wnętrz, form użytkowych i wystawiennictwa, jak również działań w obszarze sztuki. Czynnie uczestniczy w warsztatach dotyczących przestrzeni architektonicznej oraz konferencjach naukowych związanych tematycznie z projektowaniem opartym na nisko przetworzonych materiałach i tradycjach lokalnych.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
prof. SANS, dr Emilia Rolka

Chcesz poznać
pełny program nauczania?

Przedstawiony plan ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

opłaty

Studia niestacjonarne

I rok
Płatność roczna 5500zł  5000 zł
Płatność za semestr 2 x  2800 zł 2550 zł
Płatność w 10 ratach 10 x  570 zł  520 zł
Płatność w 12 ratach  12 x  480 zł 450 zł
Opłata wpisowa 200 zł 0 zł

 

rekrutacja

Zasady naboru

Kolejność zgłoszeń
Po starcie rekrutacji warto, jak najszybciej dostarczyć nam komplet dokumentów. Dzięki temu możemy dać gwarancję zarezerwowanego miejsca. Im później zgłaszają się kandydaci, tym są mniejsze szanse na wolne miejsce w grupie.
Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych
Uczestnikami studiów podyplomowych mogą być absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. O przyjęciu kandydata na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Etapy rekrutacji

  1. IRKINTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATA – to podstawowy krok, który należy zrobić, aby dołączyć do naszej akademickiej społeczności. To tutaj odbywa się rejestracja online. Po wpisaniu danych osobowych wybiera się kierunek studiów, a system generuje gotowe dokumenty rekrutacyjne.
  2. Opłata rekrutacyjna – należy ją wpłacić na podany w IRK numer konta. Co jeżeli wybrany kierunek się nie uruchomi? Spokojnie, to nie zdarza się często! Wyślij e-mail z prośbą o zwrot należności, a pieniądze z powrotem trafią na Twoje konto. Psst… zajrzyj tutaj, może aktualnie mamy promocję.
  3. Dokumenty rekrutacyjne – z perspektywy biura rekrutacji, jest to najbardziej pożądany element. Jakie to dokumenty i skąd je wziąć? W IRK jest cała lista wygenerowanych dokumentów, wg. której należy je skompletować.
  4. Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych – po otrzymaniu upragnionego dyplomu prosimy o jak najszybsze dostarczenie go do biura rekrutacji. Na początek można je wgrać w formie skanu do IRK, ale okazanie oryginału (najpóźniej do 1 października) jest absolutnie niezbędne. Uwaga! Do czasu wyrobienia dyplomu po obronie, do celów rekrutacyjnych możesz dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu studiów z dziekanatu.
  5. Decyzja o przyjęciu na studia – oczekuj na swoim koncie IRK zmiany statusu!

Termin i miejsce składania dokumentów

Podpisane dokumenty należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji. Przyszły słuchaczu, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego! Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.

ADRES
SANS Sopot
ul. Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot 

Najczęściej zadawane pytania

kontakt

Biuro Studiów Podyplomowych i Szkoleń

EMAIL

podyplomowe@sopocka.edu.pl

NUMER TELEFONU KOMÓRKOWY

(+48) 509 655 417

(+48) 531 915 560

    Zostaw swój email, by uzyskać więcej informacji.

    Skip to content