Na początku września został wydany 24 II 2023 numer naszego uczelnianego czasopisma „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo”. Jest to dość obszerne wydanie, na które składa się 13 artykułów (w tym 2 anglojęzyczne). Zostały one pogrupowane w 3 blokach tematycznych, będących odzwierciedleniem tytułu czasopisma.
W części „Przestrzeń” możemy przeczytać o cyrkularności materiałowej i gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ) jako wyzwaniach dla odporności miejskiej w świetle kryzysu klimatycznego; dalej znajdziemy artykuł poświęcony atrakcyjności placów zabaw w Sopocie i Gdyni, a następnie natkniemy się na publikację, w której dokonano oceny rozwoju miejskiego Trójmiasta z “Nowym Europejskim Bauhausem”.
W tym miejscu chcemy podkreślić, że nasze interdycyplinarne czasopismo po raz kolejny ukazuje silne interakcje pomiędzy dziedzinami, które opisują problematykę osadzoną w szerokim kontekście przestrzennym, społecznym i gospodarczym, co sprzyja spojrzeniu na prezentowane zjawiska z różnych perspektyw. W kolejnym dziale tematycznym, zatytułowanym „Ekonomia”, znajdziemy bowiem artykuł (podobnie jak ten, otwierający numer) dotyczący zarówno nieruchomości, jak i samej gospodarki obiegu zamkniętego. Celem przedstawionych w artykule badań była próba identyfikacji czynników ryzyk dla przedsięwzięć związanych z recyklingiem nieruchomości, z uwzględnieniem aspektów związanych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Mimo że w obu artykułach poruszono problematykę dotyczącą tkanki miejskiej, nieruchomości, recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego, to akcent postawiono na nieco inne aspekty, dzięki czemu zaprezentowano zupełnie różne, lecz wpisujące się w idee zrównoważonego rozwoju rozwiązania.
W dziale „Ekonomia” znajdziemy ponadto artykuł o konkurencyjności międzynarodowej kraju w świetle analizy krytycznej metodologii pomiaru Global Competitiveness Index, publikację stanowiącą analizę CSR w obszarze pracowniczym na przykładzie firmy Jeronimo Martins czy pracę, w której autorzy zaprezentowali swoje wyniki badań na temat wpływu utraty wartości aktywów na bilans oraz rachunek zysków i strat wybranych przedsiębiorstw. W kolejnym artykule analizie poddano wpływ kryzysu pandemii COVID 19 oraz wojny w Ukrainie na ryzyko finansowe wybranych przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce, natomiast autorka następnej publikacji, po przeanalizowaniu przepisów prawa, orzecznictwa, dokumentów oraz literatury, potwierdziła postawione przez siebie hipotezy badawcze, głoszące, że wartość rynkowa nieruchomości powinna być określana z pominięciem podatku od towaru i usług (podatku VAT) oraz, że na wolnym rynku ceny za nieruchomości ustalane są dobrowolnie, a nie przy uwzględnieniu zróżnicowanych opłat i podatków. Kolejna z publikacji przybliża historię, rolę i nakreśla możliwości BRICS, czyli zawiązanego w 2009 r. największego, jeśli chodzi o skalę populacji i PKB ugrupowania, w skład którego wchodzą m.in. takie państwa, jak: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny czy Republika Południowej Afryki. Celem następnego z artykułów jest identyfikacja elastycznych form zatrudnienia oraz analiza wpływu, jaki wywierają one na aktywność ekonomiczną kobiet w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, natomiast z lektury artykułu zamykającego dział „Ekonomia” dowiemy się, czy uproszczenia w sprawozdawczości należy rekompensować.
W dziale „Społeczeństwo” znalazł się jeden artykuł. Dokonano w nim ilościowej analizy pozyskanych danych ankietowych dotyczących sytuacji respondentek w środowisku pracy. Wyniki przeprowadzonego badania ankietowego pokazały, że w polskich firmach, niestety, wciąż można zaobserwować pewne stereotypy oraz fakt nierówności ze względu na płeć.
Czasopismo Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych można znaleźć w największych polskich bibliotekach, a także na stronie internetowej czasopisma oraz w bazach naukowych, takich jak: CEJSH, BazEkon, Index Copernicus, ERICH PLUS czy MOST Wiedzy. Studenci SANS oczywiście znajdą czasopismo w naszej uczelnianej bibliotece.