Pomysł założenia uczelni ekonomicznej specjalizującej się w nauczaniu rachunkowości i zarządzania finansami pojawił się w roku 1997. Konkretne prace związane z uruchomieniem rozpoczęto z początkiem roku 1998. Ukonstytuował się wtedy zespół założycielski, który stworzyło grono dziewięciu profesorów z Trójmiasta. Uznano, że najlepszą nazwą tworzonej uczelni będzie Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości (WSFiR).
Decyzją Ministra, wyrażającą zgodę na działalność dydaktyczną WSFiR, założyciel powołał w październiku 1999 roku władze uczelni. Rektorem został prof. Lech Bednarski. Wpisanie WSFiR do rejestru szkół wyższych było podstawą decyzji założyciela o uruchomieniu rekrutacji na uczelnię i rozpoczęcia zajęć z dniem 1 marca 2000 roku. Wiosną 2000 roku studia w WSFiR podjęło około 300 studentów. Dla usprawnienia zarządzania uczelnią w roku 2005 powołano Radę Naukowo-Dydaktyczną, której przewodniczącym został prof. Jerzy Ossowski.
By poszerzyć ofertę dydaktyczną, również w roku 2005 uruchomiono nowy kierunek studiów – Europeistykę (ze specjalnościami: Handel Międzynarodowy oraz Komunikacja Społeczna i Media). Z tą chwilą studenci naszej uczelni mogli studiować na kierunkach i specjalnościach ekonomicznych oraz europeistyki na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym.
Przełom w funkcjonowaniu uczelni stanowił rok 2007. Nasza uczelnia zmieniła nazwę na Sopocka Szkoła Wyższa (SSW), z jednej strony nadal wpisując się w ekonomiczne tradycje akademickie Sopotu (miasto jest od dawna kolebką uczelni o profilu ekonomicznym), z drugiej strony umożliwiając poszerzenie oferty dydaktycznej poprzez otwarcie nowego wydziału – Wydziału Architektury z szeroką ofertą oryginalnych kierunków jak: Architektura, Architektura Wnętrz, Architektura Krajobrazu czy Ochrona Dóbr Kultury.
Przez kilkanaście lat swojego funkcjonowania SSW współpracowała z wieloma ośrodkami naukowymi i uczelniami krajowymi, a także zagranicznymi. Były to m.in. Fontys University of Applied Sciences (Venlo, Holandia), Żytomierski Państwowy Uniwersytet Technologiczny (ŻPUT, Ukraina) czy SRH Hochschule Calw (Niemcy).
We wrześniu 2019 r. wraz z rozwojem Uczelni i oferty edukacyjnej SSW powołany został Prorektor ds. Rozwoju i Kształcenia. Stanowisko Prorektora objęła dr A. Szymczak, prof. nadzw. SSW.
W roku 2006 uczelnia otworzyła Wydział Zamiejscowy w Chojnicach proponujący młodzieży z Chojnic i okolic np. Miastka, Brus, Człuchowa, Złotowa itd. szeroką ofertę dydaktyczną z zakresu ekonomii. Dziekanem Wydziału Zamiejscowego została prof. SANS, dr Anna Szymczak, obecnie jest nią prof. SANS, dr Joanna Pioch. Uczelnia posiada Filię w Chojnicach – więcej na jej temat znajdziesz tutaj.
Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa na podstawie decyzji Ministra Edukacji zgodnie z art. 37 ust. 3 pkt 4, ust. 5 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 poz. 478 z późn. zm.), stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych.
Na chwilę obecną Sopocka Akademia Nauk Stosowanych jest uczelnią posiadającą trzy wydziały: