relacja z 𝗜 𝗙𝗼𝗿𝘂𝗺 𝗝𝗮𝗸𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗞𝘀𝘇𝘁𝗮ł𝗰𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗦𝗔𝗡𝗦

relacja z 𝗜 𝗙𝗼𝗿𝘂𝗺 𝗝𝗮𝗸𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗞𝘀𝘇𝘁𝗮ł𝗰𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗦𝗔𝗡𝗦

22 maja 2026

𝗜 𝗙𝗼𝗿𝘂𝗺 𝗝𝗮𝗸𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗞𝘀𝘇𝘁𝗮ł𝗰𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗦𝗔𝗡𝗦 𝗼𝗳𝗶𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇ł𝗼 𝗱𝗼 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶! 

Dzisiaj dyplom sam w sobie już nie wystarcza. Pracodawcy coraz częściej patrzą nie tylko na to, co studiowaliście, ale przede wszystkim na to, co potraficie zrobić, jak radzicie sobie z problemami, czy umiecie pracować z ludźmi, czy potraficie myśleć kreatywnie, czy jesteście gotowi uczyć się przez całe życie. I właśnie dlatego jakość kształcenia jest tak ważna – powiedziała Rektor SANS prof. SANS dr Anny Szymczak, otwierając I Forum Jakości Kształcenia w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Rektor zachęcała też studentów do korzystania z różnych form aktywności intelektualnej, które oferuje uczelnia poza cyklem studiów, są to konferencje, projekty, konkursy, organizacje studenckie. Najcenniejszą kompetencją staje się dziś umiejętność adaptacji – podkreśliła prof. SANS dr Anna Szymczak. Wystąpienie to zainaugurowało organizowane po raz pierwszy w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych Forum Jakości Kształcenia. Tematem jakości w szczególności zainteresowano studentów, stąd zaangażowanie Samorządu Studentów SANS w to przedsięwzięcie.

Spotkanie poprowadziła Dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów, Międzyuczelnianego Wydziału Biznesowo-Lingwistycznego, Filii SANS w Chojnicach prof. SANS dr Joanna Pioch.

O czynnikach wpływających na  postrzeganie jakości kształcenia przez studentów mówiła dr Izabela Seredocha, Dyrektor Centrum Jakości Kształcenia i Doskonałości Dydaktycznej.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie statuetek Ambasadora Jakości  wyróżniającym się nauczycielom akademickim. Otrzymali je:

  • prof. SANS dr inż. arch. Urszula Król-Dobrowodzka z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki – za wyjątkowe zaangażowanie w rozwijanie programów nauczania oraz podnoszenie standardów kształcenia studentów na kierunkach architektura i architektura wnętrz, a także za opracowanie autorskiego programu dla studiów krótkiego cyklu „Aranżacja Wnętrz”;
  • dr Anna Chmielecka z Wydziału Ekonomii i Finansów; Międzyuczelnianego Wydziału Biznesowo-Lingwistyczny – za wyjątkowe zaangażowanie w rozwijanie programów nauczania oraz podnoszenie standardów kształcenia studentów na kierunkach finanse i rachunkowość oraz biznes i języki obce, a także za opracowanie i dostosowanie programów studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość prowadzonych w języku angielskim oraz studiów podyplomowych w języku angielskim na potrzeby odnowienia akredytacji ACCA.

Władze uczelni statuetką Ambasadora Jakości uhonorowały również partnerów biznesowych, szczególnie angażujących się we współpracę z uczelnią. Wyróżnienie to otrzymali:

  • Biuro Rachunkowe Profit Joanna Głowacka – Joanna Głowacka;
  • Wolski Architekci Sp.z o.o. – Piotr Kędzia.

 

Na spotkaniu społeczności akademickiej został przedstawiony powołany przez Samorząd Studentów rzecznik ds. studentów. Został nim Ignacy Łysiak, student III roku wzornictwa (studia stacjonarne). Jego zadaniem jest przede wszystkim wspieranie studentów w sprawach związanych z tokiem studiów, udzielanie informacji o prawach i obowiązkach studenta, mediowanie pomiędzy studentami a organami uczelni a także opiniowanie rozwiązań dotyczących jakości kształcenia i warunków studiowania.

 

Kolejnym ważnym i ciekawym punktem Forum Jakości była debata na temat działań i nowych narzędzi doskonalących jakość studiów w SANS. W debacie wzięli udział:

  • prof. SANS, dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, Dziekan Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki,
  • prof. SANS, dr inż. arch. Urszula Król-Dobrowodzka, Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki;
  • dr Anna Chmielecka, Wydział Ekonomii i Finansów, Międzyuczelniany Wydział Biznesowo-Lingwistyczny;
  • prof. SANS dr Tomasz Kalinowski, prof. SANS, Międzyuczelniany Wydział Biznesowo-Lingwistyczny;
  • Joanna Głowacka – właścicielka Biura Rachunkowego Profit;
  • Piotr Kędzia – architekt w Wolski Architekci sp. z o.o ;
  • Patrycja Zarzycka – Przewodnicząca Samorządu Studenckiego SANS, studentka I roku (ekonomia, studia stacjonarne),
  • Ignacy Łysiak – Rzecznik ds. Studentów w SANS, student III roku (wzornictwo, studia stacjonarne).

Uczestnicy debaty zmierzyli się z pytaniami, typu:

  • jakie elementy procesu dydaktycznego (np. metody nauczania, formy zajęć, sposób oceniania) wymagają zmian, aby podnieść jakość kształcenia?
  • jak zwiększyć zaangażowanie studentów w proces kształcenia oraz ich współodpowiedzialność za jakość studiów?
  • jaką rolę powinna odgrywać współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w budowaniu wysokiej jakości kształcenia?

Odpowiedzi było bardzo inspirujące. Przedstawiciele biznesu podkreślali trudność kształcenia w nieprzewidywalnym i bardzo szybko zmieniającym się świecie, wskazywali na  konieczność interdyscyplinarnego i ustawicznego uczenia się przez studentów, którzy już wkrótce pojawią się na rynku pracy. Natomiast studenci wskazywali na zainteresowanie praktycznymi treściami programów studiów, nowoczesnymi  metodami  dydaktycznymi, na co również zwracała uwagę w swojej wypowiedzi  dr Anna Chmielecka. Chcemy, żeby studia nie tylko przygotowały nas do pracy, ale też by poszerzały nasze horyzonty myślowe – stwierdziła Patrycja Zarzycka, Przewodnicząca Samorządu Studentów SANS. W debatę włączyli się też obecni w auli studenci, co potwierdza potrzebę takich spotkań.

 

Forum było też okazją do podsumowania wyników badania satysfakcji studentów SANS ze studiowania (raport z badań został zamieszony w oddzielnym pliku) oraz  konkursu „Twoje zdanie zmienia SANS”. Za ciekawe pomysły doskonalące jakość studiów zostali wyróżnieni następujący studenci:

  • Wioletta Załęska (studentka I roku business & languages)  – studentka  zaproponowała m.in. rozszerzenie działalności Biura Karier, oferty certyfikowanych kursów realizowanych równolegle do studiów, wprowadzenie programu mentoringowego opartego na współpracy z absolwentami danego kierunku, warsztatów dotyczących funkcjonowania poznawczego studentów, podstaw działania mózgu, samopoznania;
  • Natan Iwanek (absolwent architektury wnętrz) – student zaproponował 6 konkretnych propozycji dotyczących WAIS (wizyty studyjne w przedsiębiorstwach, wizyty praktyków/wykonawców określonych branż w uczelni, modyfikacja przedmiotów realizowanych w toku studiów, student nieobecny na forum z powodów obowiązków zawodowych);
  • Giorgi Gadzadze – student z  Caucasus University w Gruzji, studiujący w ramach wymiany międzynarodowej (Erasmus) zaproponował utworzenie Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji, organizację warsztatów z zakresu tworzenia nowych przedsiębiorstw czy zdobywania grantów z UE.

 

Podsumowując badania satysfakcji oraz konkurs,  Rektor SANS prof. SANS dr Anna Szymczak podkreśliła ważną rolę studentów w doskonaleniu jakości studiów, podziękowała za wszystkie uwagi i zadeklarowała wnikliwą  i konstruktywną ich analizę oraz podjęcie stosownych działań.

 

opracowanie Dział Marketingu SANS