Siedemnasty numer czasopisma naukowego „Przestrzeń Ekonomia Społeczeństwo” znajdziecie w wersji online pod tym linkiem.
Co w środku?
Na część zatytułowaną „Przestrzeń” składają się 2 publikacje. Obie stanowią interesujące propozycje rewaloryzacji nieco zapomnianych trójmiejskich parków – Parku Ferberów, leżącego w gdańskiej dzielnicy Orunia – Święty Wojciech – Lipce oraz terenów przylegających do Parku Kolibki w Gdyni Orłowie. Autorki obu artykułów wykazały się ogromną dbałością o kontekst historyczny miejsc oraz potrzeby okolicznych mieszkańców. Przedstawiły koncepcje, umożliwiające stworzenie przyjaznych i interesujących przestrzeni. W perspektywie postępujących zmian, oba parki mają szansę stać się kolejnymi wizytówkami Trójmiasta.
Cześć druga – „Ekonomia” składa się z 4 artykułów (jeden w języku angielskim). Pierwszy z nich traktuje o wpływie uczenia głębokiego i Internetu rzeczy na kierunki rozwoju zintegrowanych systemów finansowych, wspierających inteligentne miasta w warunkach ekologicznej gospodarki, natomiast drugi poświęcony został analizie rynku pocztowego w Polsce, zarówno w rozbiciu na jego segmenty, jak i w ujęciu całościowym. Celem trzeciej, zawartej w tym dziale publikacji, jest przedstawienie projektu logistycznego wdrożenia systemów kodów kreskowych w magazynie wybranego przedsiębiorstwa. Z dokonanej przez autora analizy wynika, że przedstawione rozwiązanie znacząco usprawni wydajność badanego magazynu.
Ostatni z artykułów porusza równie interesujący i bardzo aktualny problem. Autorka publikacji próbowała w nim bowiem oszacować potencjał województwa pomorskiego w produkcji energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych źródeł. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli planowane inwestycje w wytwarzanie energii ekologicznej zostaną zrealizowane, to już w 2026 roku województwo pomorskie będzie wytwarzać na swym obszarze więcej energii niż jej zużywa.
Z radością przypominamy, że czasopismo naukowe „Przestrzeń, Ekonomia, Społeczeństwo” Sopockiej Szkoły Wyższej zostało wprowadzone na listę czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Oznacza to, że za publikację tekstów w naszym periodyku autorzy otrzymają 20 punktów. Ponadto czasopismo pozytywnie przeszło proces oceny i jest indeksowane w bazie ICI Journals Master List za rok 2020. Na podstawie weryfikacji informacji z ankiety ewaluacyjnej oraz po analizie wydań, wyznaczona została wartość wskaźnika Index Copernicus Value, która aktualnie osiąga najwyższy w historii czasopisma poziom.