Anna Rynkowska-Sachse - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Anna Rynkowska-Sachse

avatar
dr inż. arch. Anna Rynkowska – Sachse
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki

– badaczka i architektka z doświadczeniem w biurach projektowych w Polsce oraz zagranicą (Niemcy, Dania, Nambia). Studiowała architekturę na Karlsruher Institut für Technologie (KIT) w Niemczech, doktorat obroniła na Politechnice Gdańskiej. Stale rozwija kompetencje, zwinnie łącząc pracę naukową z praktyką. Ukończyła również liczne kursy, szkolenia i warsztaty (zarządzanie projektami, NVC, Design Thinking) oraz studia podyplomowe w zakresie etnologii (UMK, 2017), polityki i kultury Azji i Afryki (blok: Afryka Subsaharyjska, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, 2012), a także Ameryki Łacińskiej (UW, 2010).

Od 10 lat zajmuje się społeczną architekturą, z sukcesem łączy projektowanie z pracą badawczą. Szczególnie pasjonuje się analizą przedprojektową – bliskie są jej tematy diagnozy potrzeb i kontekstu, a także współpracy interdyscyplinarnej i międzykulturowej. Zdobyła doświadczenie w projektowaniu centrów społecznych oraz obiektów szkolnych z uwzględnieniem kontekstu regionalnego, w oparciu o zdiagnozowane wcześniej potrzeby miejscowej społeczności (moderatorka Design Thinking).

Podczas ośmiomiesięcznego pobytu w Namibia współpracowała z wydziałem architektury Namibia University of Science and Technology i pracowała w biurze architektonicznym Nina Maritz Architects (nagroda Global Award for Sustainable Architecture 2018).

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Afrykanistów Polskich. Prowadziła badania naukowe na temat wpasowania współczesnej architektury w krajobraz – ma za sobą m.in. artykuły naukowe, tematyczne referaty i wystawę fotograficzną pt. „Współczesna architektura wpasowana w krajobraz Namibii i RPA” (współautor: Jakub Sachse).

Obecnie spełnia się m.in. jako wolontariuszka w Fundacji Pallotyńskiej Salvatti. W Rwandzie przygotowuje projekt budowy szkoły. W Tanzanii rewitalizuje Dom Polski wraz z zabudowaniami gospodarczymi, ponad to projektuje: dom zakonny, hostel i obiekt wielofunkcyjny.

Rozwiń
Zwiń
Skip to content