Umiędzynarodowienie jest jednym z istotnych elementów realizacji misji Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych (dawniej Sopockiej Szkoły Wyższej). Proces ten dotyczy wszystkich obszarów działalności Uczelni, przy udziale całej społeczności akademickiej: nauczycieli, pracowników obsługi, studentów i absolwentów przy aktywnym wsparciu władz Uczelni. Nadrzędnym celem procesu umiędzynarodowienia Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych w Sopocie jest otwarcie na współpracę międzynarodową, budowanie środowiska wielokulturowego, opartego na wzajemnym szacunku wyznawanych wartości, tolerancji i poszanowania zasad etycznych oraz integracji międzykulturowej.
W dążeniu do osiągnięcia powyższych celów SANS podejmować będzie działania zmierzające do podnoszenia atrakcyjności oferty edukacyjnej oraz rozwój potencjału badawczego poprzez aktywnego uczestnictwa w programie Erasmus+, zarówno w zakresie mobilności edukacyjnej jak też partnerstwa na rzecz współpracy i wymiany dobrych praktyk. Uczelnia będzie promować działania podejmowane w ramach programu Erasmus+, z przestrzeganiem zasad równości płci, integracji niepełnosprawnych studentów i pracowników, zasad spójności społecznej i ekonomicznej oraz walki z ksenofobią.
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych w marcu 2022 roku powołała do życia nową komórkę organizacyjną – Dział Współpracy Międzynarodowej, której kluczowym zadaniem było i jest poszerzanie współpracy zagranicznej uczelni, wsparcie studentów/pracowników przyjeżdzającymi do naszej Uczelni oraz wyjeżdżających. Dzięki temu jakość obsługi uczestników mobilności podniosła się, a liczba podpisanych międzyinstytucjonalnych umów bilateralnych zwiększyła się. Dział współpracy międzynarodowej pracuje również na rzecz społeczności międzynarodowej studentów SANS, wspierając ich nie tylko na etapie rekrutacji, ale również w trakcie całego cyklu studiowania.
W maju 2023 roku zorganizowaliśmy pierwszy raz w historii Uczelni wydarzenie International Staff Week, podczas którego gościliśmy pracowników z sektora szkolnictwa wyższego z krajów UE, krajów trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, jak i z krajów trzecich niestowarzyszonych z programem. Tematem przyświecającym wystąpieniom, wymianie doświadczeń i warsztatom były różnorodność i dostępność, w szeroko pojętym kontekście.
Wymiana poglądów rzuciła nowe światło na dobrze znane kwestie i pozwoliła spojrzeć na nie z innej perspektywy. Zdobyta wiedza dała możliwość zaimplementowania nowych rozwiązań, które dobrze sprawdziły się u Naszych partnerów.
W 2023 roku zorganizowaliśmy przyjazdy 4 ukraińskich uczelni:
Pobyt ostatniej z wymienianych uczelni zaowocował wystawą prac pod krótkim, a zarazem obszernym hasłem „Przeplatanie się kultur”.
Łącznie, dzięki funduszom z programu Erasmus+, przyjęliśmy z Ukrainy 12 wykładowców oraz 61 studentów – były to krótkoterminowe wymiany, które łączyły w sobie elementy nauki zdalnej oraz na miejscu w Sopocie (mobilność mieszana), zakończona zdobyciem 3 pkt ECTS przez studentów.