Sopocka Akademia Nauk Stosowanych zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://sopocka.edu.pl.
- Data publikacji strony internetowej: 2023-03-01
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-09-30
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: 2023-10-14
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2023-10-14
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia z podaniem uzasadnienia zwłoki.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania, można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Kanclerz Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych
- Adres: Sopocka Akademia Nauk Stosowanych (ang. Sopot University of Applied Sciences)
- ul. Rzemieślnicza 5
- 81-855 Sopot
- E-mail: kanclerz@sopocka.edu.pl
- Telefon: +48 585 558 369
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Wejście główne do budynku zostało wyposażone w ścieżkę dojazdową, umożliwiającą wjazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Korytarze i hol zapewniają wygodną komunikację i swobodne poruszanie się. Budynek dysponuje windą dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym użytkowników wózków inwalidzkich, wyposażoną w system informacji głosowej i dźwiękowej. Drzwi wejściowe oraz drzwi w korytarzach wewnętrznych zostały wyposażone w system automatycznego otwierania, co ułatwia ich użytkowanie. Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się zarówno na parterze, jak i na piętrze. Przed budynkiem dostępny jest parking z wydzielonymi dwoma miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego, zarówno na miejscu, jak i online.
Przestrzenie budynku zostały zaprojektowane również z myślą o osobach niedowidzących, niedosłyszących oraz zmagających się z problemami sensorycznymi. Elementy, takie jak kwiaty przed wejściem, pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pomagają identyfikować przestrzeń za pomocą zapachu i koloru, tworząc „znak miejsca”. Odpowiednio dobrane zapachy, barwy, oświetlenie (zarówno naturalne, jak i sztuczne) oraz systemy informacyjne przyczyniają się do zwiększenia komfortu wszystkich użytkowników naszej społeczności akademickiej. Ponadto w holu głównym na parterze znajduje się mapa budynku, wykonana w formie tablicy z opisem w alfabecie Braille’a. Podobne oznaczenia w Braille’u znajdują się na tabliczkach przy drzwiach oraz na barierkach przy schodach.
Wszystkie kluczowe biura Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, w tym Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, znajdują się na parterze budynku. Aula na pierwszym piętrze, dziekanat oraz rektorat zostały wyposażone w możliwość uruchomienia pętli indukcyjnej, co ułatwia korzystanie z tych przestrzeni osobom z aparatami słuchowymi. Do budynku można wejść z psem asystującym lub przewodnikiem. Na terenie uczelni dostępne są także gniazdka umożliwiające ładowanie elektrycznych wózków inwalidzkich.
Bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się po budynku na wózkach inwalidzkich lub o kulach są sukcesywnie eliminowane.
Dojazd:
Kolejka SKM – przystanek Sopot Wyścigi
Autobus – z Gdańska – 117; 122 (przystanek Sopot- Reja, na żądanie przystanek Smolna)
Autobus – z Gdyni – S; 181;
Trolejbus – z Gdyni – 21; 31
Informacje dodatkowe
Studentów z niepełnosprawnościami otaczamy szczególną opieką. Dla zapewnienia pełnego udziału tych osób w procesie kształcenia, wyznaczono pracowników administracyjnych do ich obsługi. Od 2013 roku prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych to uczelnia bez barier dla osób o różnych dysfunkcjach. We wszystkich budynkach uczelni zaprojektowano wiele rozwiązania architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, a to czego nie zrobiono na etapie projektu, jest cały czas zmieniane i ulepszane. Wszystkie działania w tym zakresie koordynuje Biuro ds. Obsługi Studentów Niepełnosprawnych i tam prosimy składać wszystkie propozycje i zapytania.
Pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami Agnieszka Kowalik, tel. 509 179 355, e-mail: agnieszka.kowalik@sopocka.edu.pl
Specjalistka ds. dostępności – Ewa Mazurek, e-mail: ewa.mazurek@sopocka.edu.pl
Konsultantka psychologiczna – Agnieszka Wieczorkowska, tel. 798 825 424, e-mail: psycholog@sopocka.edu.pl
Specjalista ds. wsparcia technologicznego – Mariusz Kowalik, tel. 501 042 928,e-mail: mariusz.kowalik@sopocka.edu.pl
Pracownicy ds. obsługi studentów z niepełnosprawnościami w Filii w Chojnicach – Karolina Połczyńska, tel. 52 397 31 75, e-mail: k.polczynska@sopocka.edu.pl
Inne informacje i oświadczenia
- Na stronach internetowych można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
- Link do Deklaracji Dostępności dostępny jest na każdej z podstron w stopce stron.
- Pliki pdf dostępne na stronach mogą być odczytane przez czytniki tekstu (są to pliki z rozpoznanym tekstem, nie są graficzne).
- Materiały filmowe na profilu Facebookowym i głównej stronie internetowej SANS w Sopocie są częściowo dostępne – braki będą uzupełniane w ciągu najbliższych miesięcy.
- Test European Internet Inclusion Initiative, znajdujący się pod linkiem http://checkers.eiii.eu/ wykazał, że strona internetowa https://sopocka.edu.pl/ spełnia wymagania w 97.28%.
- Test znajdujący się pod linkiem https://www.webaccessibility.com wykazał, że strona internetowa https://sopocka.edu.pl/ spełnia wymagania w 97%.