Chór - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Mundus Cantat Sopot – dołącz do nas!

Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat trwa od 2005 roku. Biorą w nim udział chóry dziecięce, młodzieżowe, akademickie i dorosłe. W konkursie startują również chóry amatorskie, w związku z tym wśród uczestników możemy znaleźć barwnych ludzi z różnych grup społecznych, m.in.: studentów, businessmanów, księgowych, górników czy nauczycieli. To, co wszystkich łączy to wysoka kultura, pasja śpiewania, radość płynąca ze wspólnego muzykowania. Celem konkursu jest podjęcie dialogu z krajami Europy i świata.

 

Podstawą funkcjonowania naszego chóru są ludzie i relacje między nimi. Tak więc jeżeli:

  • marzysz o tym, by stanąć na scenie w przeróżnych zakątkach świata;
  • chcesz przystąpić do muzycznej społeczności i poznać nowych ludzi;
  • kochasz śpiew, chcesz rozwijać się wokalnie;
  • masz ochotę znaleźć się w centrum wydarzeń kulturalnych, głównie muzycznych, brać w nich czynny udział;
  • brać aktywny udział w życiu uczelni poprzez koncerty na rzecz swojej alma mater,

    to nasz chór jest miejscem dla Ciebie.

 

Nie przejmuj się, jeśli nie masz doświadczenia w muzykowaniu i nie  masz pewności, czy Twoje predyspozycje są wystarczające.
Nie poddawaj się jedynie samoocenie, a pozwól się ocenić dyrygentowi.
Nie obawiaj się, jesteśmy zespołem, do którego ciągle dołączają nowe osoby, przez co jesteśmy społecznością otwarta i przyjazną.

 

Serdecznie zapraszamy na próby, które odbywają się w hallu głównym budynku Uczelni, ul. Rzemieślnicza 5 w Sopocie w poniedziałki i środy w godz. 19:00 – 21:00.

 

Nasza historia

Chór MUNDUS CANTAT to już niemal 14 lat wspólnego rozwijania pasji, jaką jest śpiew. Chór został założony w 2009 roku przez Joannę Stankowską, dyrektor festiwali chóralnych Mundus Cantat, absolwentkę Politechniki Gdańskiej. Od roku 2012 działa pod patronatem Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych (wcześniej: Sopockiej Szkoły Wyższej). Od 2015 roku występuje pod dyrekcją dr hab. Beaty Wróblewskiej, prof. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w Katedrze Dyrygentury Chóralnej.

MUNDUS CANTAT jest grupą ludzi o różnych, ciekawych osobowościach i różnych profesjach.

Chór ubarwia artystycznie uroczystości na rodzimej uczelni oraz prowadzi szeroką działalność koncertową w regionie, śpiewając na różnych scenach, tym samym wzbogacając życie kulturalne Sopotu jak i Trójmiasta. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w sopockich kościołach, domach opieki socjalnej, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji.

Jako kameralny chór mieszany, wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także muzykę popularną i filmową. W repertuarze Mundus Cantat znajdują się również pieśni religijne oraz świeckie różnych epok.

Zespół współpracował z  wieloma solistami i muzykami zarówno z Trójmiasta jak i z zagranicy, m.in. z Susaną Mijangos (sopranem z Meksyku), Juanem Felipe Alvarado (tenorem z Kolumbii), Irkiem Wojtczakiem (trójmiejskim jazzmanem), Polską Orkiestrą Kameralna Sopot czy Cappellą Gedanensis.

Przez lata swej działalności chór wziął udział w dużych produkcjach, min.: w roku 2012 wystąpił w Koncercie Noworocznym wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, w Sopocie, pod batutą Marii Cecilii Fernandez gdzie zaprezentował Navidad Nuestra Ariela Ramireza, wykonał wiele koncertów z udziałem wspaniałej grupy wokalnej XCor z Wenezueli, min.  muzycznego Flash Moba w Galerii Bałtyckiej oraz muzycznego Flash Moba O happy Day dla Gdańskiej Fundacji hospicyjnej na rzecz akcji Hospicjum to też ŻYCIE, w roku 2017 wziął udział w „Koncercie dla Mieszkańców” w Operze Leśnej obok Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot a w 2021 i w 2022 uświetnił 120.lecie Sopotu organizacją 3.koncertów z udziałem Jubileuszowej Orkiestry Sopockiej Szkoły Muzycznej.

Poznajemy inne chóry, inne tradycje muzyczne. Chór odbył tournée artystyczne: dwukrotnie po Meksyku, Kolumbii i Serbii. W styczniu 2023 r. wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „The Sea of Galilee” w Izraelu.

MUNDUS CANTAT może pochwalić się wieloma osiągnięciami, do ostatnich należą:

  • 2022- Srebrny dyplom (88 pkt/100 pkt) i Nagroda Burmistrza Miasta Tykocina za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego (36 utworów), za Laudate Dominum M. Raczyńskigo w Tykocinie.
  • 2018- I miejsce w kategorii chóry dorosłe na 7.Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym “Music & Sea” w Parali w Grecji;
  • 2017 – Wysoka nota 84 pkt/100 pkt na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Derry w Irlandii Północnej.

Chór Mundus Cantat jest obok Fundacji Mundus Cantat oraz Urzędu Miasta Sopot, głównym gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT.

Przyczyniamy się do i jesteśmy świadkami wielu niepowtarzalnych muzycznych wzruszeń i przeżyć.

Dlaczego warto śpiewać?

Śpiew jako proces fizjologiczny dotlenia mózg oraz stymuluje połączenia między prawą i lewą półkulą. Gdy śpiewasz, prawą półkulę interesują: rytm, rymy, melodia, a lewą – sens zdań, składnia, znaczenie przekazu. Śpiew prowadzi też do synchronizacji obu półkul, a oto niektóre korzyści tego procesu:

  • nauka staje się dużo bardziej łatwa, przyjemna, efektywna i trwała (koniec z Red Bullem w trakcie sesji!);
  • poprawia się znacznie pamięć i koncentracja;
  • wzrasta poziom inteligencji, będziemy potrafili twórczo i skutecznie uczyć się oraz rozwiązywać problemy;
  • wzrasta skuteczność naszej pracy (mniejszym wysiłkiem robimy więcej) – niezbędna dla szefów, kierowników i dyrektorów.

Dalej się zastanawiasz? Pamiętaj, że żałuje się najbardziej tych rzeczy, których się nie spróbowało.

Obserwuj nas w sieci!

 

Strona www

Facebook Chóru

YouTube Chóru

Skip to content