Projektowanie ogrodów przydomowych - Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Projektowanie ogrodów przydomowych

Projektowanie ogrodów przydomowych

flaga
poziom
Studia podyplomowe
wydział
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
tryb
Niestacjonarny
dyplom
Świadectwo studiów podyplomowych
czas trwania
1 rok (2 semestry)
język
polski
terminy
Rekrutacja od 15.03.2024 do 31.10.2024
lokalizacja
Sopot

cel studiów

Głównym celem studiów podyplomowych z projektowania ogrodów przydomowych jest dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy i umiejętności do samodzielnego projektowania i urządzania ogrodów przydomowych.

Program ma na celu zapoznanie studentów z zasadami projektowania krajobrazu, wyborem roślin, planowaniem elementów architektonicznych, jak również technikami pielęgnacji roślinności. Ponadto, celem jest również rozwijanie kreatywności uczestników oraz umożliwienie im tworzenia unikatowych, spersonalizowanych projektów ogrodów, dostosowanych do potrzeb i preferencji klientów.

 

korzyści dla uczestników

Specjalistyczna wiedza: Uczestnicy zdobywają kompleksową wiedzę na temat projektowania ogrodów, obejmującą zagadnienia z zakresu botaniki, architektury krajobrazu, oraz technik ogrodniczych.

Praktyczne umiejętności: Program umożliwia praktyczne zdobycie umiejętności planowania, projektowania i urządzania ogrodów, poprzez prace projektowe.

Kreatywność i wyobraźnia: Uczestnicy rozwijają swoją kreatywność oraz umiejętność wyobrażania sobie i tworzenia harmonijnych przestrzeni ogrodowych.

Zawodowe możliwości: Absolwenci studiów mają szersze możliwości zawodowe, mogą pracować jako projektanci ogrodów, czy też prowadzić własną działalność w branży ogrodniczej.

Satysfakcja zawodowa: Tworzenie pięknych i funkcjonalnych ogrodów może przynosić dużą satysfakcję zawodową i osobistą, dając poczucie spełnienia poprzez realizację artystycznych wizji oraz zadowolenie klientów z efektów pracy.

atuty kierunku

01
Materiały dostępne dla słuchaczy
Rozwiń
Zwiń

W ramach opłaty za studia słuchacz otrzymuje materiały od wykładowców związane z tematyką prowadzonych zajęć. Oprócz tego słuchacz studiów podyplomowych ma pełny dostęp do specjalistycznego księgozbioru uczelnianej biblioteki oraz może liczyć na pomoc ze strony pracowników biblioteki w odszukaniu interesujących go informacji.

02
Doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna
Rozwiń
Zwiń

Kadrę stanowią praktycy oraz firmy wykonawcze.

03
Organizacja zajęć
Rozwiń
Zwiń

Organizacja zajęć: zajęcia odbywają się 1-2 razy w miesiącu w soboty i niedziele.

sobota – 08.00 – 16.00
niedziela – 08.00 – 16.00

Forma zaliczenia studiów – projekt dyplomowy (seminarium dyplomowe zakończone obroną).

Do kogo adresowane są nasze studia?

Absolwenci kierunków związanych z architekturą krajobrazu: Osoby, które ukończyły studia z zakresu architektury krajobrazu lub pokrewnych dyscyplin, posiadające już pewne podstawy w projektowaniu przestrzeni zielonych i chcące specjalizować się w projektowaniu ogrodów przydomowych.

Absolwenci innych kierunków związanych z architekturą lub projektowaniem: Osoby, które ukończyły studia na kierunkach związanych z architekturą, projektowaniem wnętrz lub pokrewnych dziedzinach, zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności w obszarze projektowania ogrodów.

Osoby z doświadczeniem zawodowym w ogrodnictwie: Ogrodnicy, pracownicy zakładów ogrodniczych lub osoby prowadzące własne gospodarstwa ogrodnicze, które chcą poszerzyć swoje kompetencje o umiejętności projektowania i planowania ogrodów przydomowych.

Osoby zainteresowane zmianą ścieżki zawodowej: Osoby, które niekoniecznie mają doświadczenie w branży ogrodniczej lub architekturze krajobrazu, ale są zainteresowane rozpoczęciem nowej kariery zawodowej jako projektanci ogrodów przydomowych.

Pasjonatów ogrodnictwa: Osoby, które niekoniecznie mają związane z zawodem zainteresowania ogrodnictwem, ale są pasjonatami aranżacji ogrodów i chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat w celu urządzania swoich własnych ogrodów lub pracy w tej branży hobbystycznie.

Osoby planujące zakładanie własnej firmy w branży ogrodniczej: Osoby, które planują założenie własnej działalności gospodarczej w branży ogrodniczej, np. biura projektowego lub firmy zajmującej się pielęgnacją ogrodów, i chcą zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

Kto będzie Cię uczyć?
Architekt krajobrazu, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Certyfikowany Specjalista Terenów Zieleni oraz właścicielka pracowni architektury krajobrazu „Natura Zieleni”. Prowadzi warsztaty i szkolenia z projektowania ogrodów oraz wykorzystania programów komputerowych jako wsparcia przy projektowaniu. Od wielu lat skutecznie łączy wiedzę teoretyczną i praktyczną, co pozwala jej realizować projekty ogrodów w każdej skali, a także projekty nawierzchni i ogrodzeń. Nie tylko realizuje swoje pasje w ramach własnej pracowni projektowej, ale także dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami architektów krajobrazu, prowadząc zajęcia na kierunku Architektura Krajobrazu w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Jest autorką programu „W ogrodzie nowości” na platformie ArchiDESK oraz artykułów dla czasopism „Zieleń Miejska” i „Lider Biznesu”. Jest członkinią Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
inż. arch. kraj. Monika Kilian - Opiekun kierunku
Na co dzień łączy pracę projektową w zespołach interdyscyplinarnych z pasją uprawy warzyw i owoców metodami ekologicznymi. Na przestrzeni lat stworzyłam unikalny styl uprawy, łączący metody upraw ekologicznych, biodynamicznych i zasad permakultury, który nazwałam ogrodem probiotycznym. Swoje doświadczenia dotyczące upraw opisała w książce „Ogród probiotyczny”. Jej zdaniem prawdziwy smak zaczyna się w glebie, dlatego to właśnie jej poświęca najwięcej uwagi. Bardzo ważne jest dla niej szeroko pojęte unikanie marnowania. Z tego powodu propaguje zamykanie obiegu materii i energii we własnym gospodarstwie domowym. Na wykładach i ćwiczeniach przedstawi jak gleba (żywa ziemia) wpływa na zdrowie, klimat i jakość życia w naszych miastach.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
inż. arch. kraj. Klaudia Sidorowicz
Pracę doktorską „Zespoły dworsko-ogrodowe ziemi lęborskiej. Przyczyny degradacji, warunki i możliwości przetrwania” obroniła w 1996 roku. Jej zainteresowania zawodowe są związane z szeroko pojętą problematyką miejską, historią sztuki ogrodowej, teorią i konserwacją zabytkowej zieleni oraz teorią architektury krajobrazu. Jest autorką wielu artykułów poświęconych tej tematyce. Oprócz prac o charakterze ściśle naukowym w jej dorobku znajdują się liczne opracowania studialne i projektowe, między nimi projekty rewaloryzacji zabytkowych parków w: Paraszynie (1982),Rzucewie (1983),Starbieninie (1984),Gdańsku – Park Przymorze (1994),Sopocie – Park Stawowie (1999),Oliwie – Schwabental (2000),we Wrzeszczu przy Politechnice Gdańskiej (2005) itd. Nie brakuje również projektów współczesnych, na przykład jej autorstwa jest projekt Zielonego Pomnika Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie (2007).
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska
Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zawodowo zajmuje się oceną i pielęgnacją drzew z wykorzystaniem metod dostępu linowego oraz nadzorem nad realizacją projektów zieleni towarzyszącej zabudowie wielorodzinnej i prac związanych z pielęgnacją drzew. W ramach działalności zawodowej realizuje prace inwentaryzacyjne, projektowe oraz opracowania eksperckie. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Kostrzew
Absolwentka Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej, specjalista z zakresu architektury krajobrazu. W 1988 roku uzyskała tytuł doktora za pracę „Żuławy wiślane – ochrona i kształtowanie zabytkowego krajobrazu”. Autorka monografii, artykułów, studiów projektowych i ekspertyz (m.in. „Kładka dla pieszych przez Motławę na Wyspę Ołowianka z rejonu Zamczyska” w Gdańsku), a także główna projektantka dokumentacji projektowo-kosztorysowej rekompozycji Ogrody wielkiego Mistrza na Zamku wysokim w zespole zamkowym w Malborku. Opracowała także Operaty Ochrony Krajobrazu dla Parków Krajobrazowych (m.in. Trójmiejskiego, Kaszubskiego, Borów Tucholskich). Członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Gdańsku. Przez wiele pełniła rolę konsultanta-specjalisty do spraw zabytkowych założeń zieleni w Urzędzie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gdańsku.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
dr hab. inż. arch. Bogna Lipińska, prof. SANS
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Ogrodnictwo. Obecnie realizuje pracę doktorską w Katedrze Roślin Ozdobnych tejże uczelni. Od 2021 roku pracownik dydaktyczny Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Architektury, Inżynierii i Sztuki, wcześniej pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW w Warszawie. Współautor publikacji naukowych z obszaru nauk ogrodniczych. Prywatnie współprowadzi wraz z rodzicami rodzinne „Gospodarstwo Rolne-Fermę Drobiu Lutostańscy”, które jest partnerem studiów. Członek organizacji branżowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Miłośnik roślin ozdobnych, florystyki i plecionkarstwa.
Rozwiń
Zwiń
zdjecie autora
mgr inż. Kamil Lutostański

Chcesz poznać
pełny program nauczania?

Przedstawiony plan ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

opłaty

Studia niestacjonarne

I rok
Płatność roczna 5500zł  5000 zł
Płatność za semestr 2 x  2800 zł 2550 zł
Płatność w 10 ratach 10 x  570 zł  520 zł
Opłata wpisowa 200 zł 0 zł

 

rekrutacja

Zasady naboru

Kolejność zgłoszeń
Po starcie rekrutacji warto, jak najszybciej dostarczyć nam komplet dokumentów. Dzięki temu możemy dać gwarancję zarezerwowanego miejsca. Im później zgłaszają się kandydaci, tym są mniejsze szanse na wolne miejsce w grupie.
Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych
Uczestnikami studiów podyplomowych mogą być absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. O przyjęciu kandydata na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Etapy rekrutacji

  1. IRKINTERNETOWA REJESTRACJA KANDYDATA – to podstawowy krok, który należy zrobić, aby dołączyć do naszej akademickiej społeczności. To tutaj odbywa się rejestracja online. Po wpisaniu danych osobowych wybiera się kierunek studiów, a system generuje gotowe dokumenty rekrutacyjne.
  2. Opłata rekrutacyjna – należy ją wpłacić na podany w IRK numer konta. Co jeżeli wybrany kierunek się nie uruchomi? Spokojnie, to nie zdarza się często! Wyślij e-mail z prośbą o zwrot należności, a pieniądze z powrotem trafią na Twoje konto. Psst… zajrzyj tutaj, może aktualnie mamy promocję.
  3. Dokumenty rekrutacyjne – z perspektywy biura rekrutacji, jest to najbardziej pożądany element. Jakie to dokumenty i skąd je wziąć? W IRK jest cała lista wygenerowanych dokumentów, wg. której należy je skompletować.
  4. Dyplom studiów wyższych I stopnia lub studiów jednolitych – po otrzymaniu upragnionego dyplomu prosimy o jak najszybsze dostarczenie go do biura rekrutacji. Na początek można je wgrać w formie skanu do IRK, ale okazanie oryginału (najpóźniej do 1 października) jest absolutnie niezbędne. Uwaga! Do czasu wyrobienia dyplomu po obronie, do celów rekrutacyjnych możesz dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu studiów z dziekanatu.
  5. Decyzja o przyjęciu na studia – oczekuj na swoim koncie IRK zmiany statusu!

Termin i miejsce składania dokumentów

Podpisane dokumenty należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji. Przyszły słuchaczu, nie zapomnij zabrać ze sobą dowodu osobistego! Dokumenty można składać osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.

ADRES
SANS Sopot
ul. Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot 

Najczęściej zadawane pytania

kontakt

Biuro Studiów Podyplomowych i Szkoleń

EMAIL

podyplomowe@sopocka.edu.pl

NUMER TELEFONU KOMÓRKOWY

(+48) 509 655 417

(+48) 531 915 560

    Zostaw swój email, by uzyskać więcej informacji.

    Skip to content